Zwracają podatki za bezrobocie

Rozpoczyna się sezon rozliczania podatków za rok 2021, tymczasem amerykański urząd podatkowy wciąż koryguje nasze rozliczenia za rok 2020. Nie chodzi jednak o kontrole, a wręcz przeciwnie, jest to korekta na korzyść niektórych podatników.

Chodzi o osoby, które w 2020 roku otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych, powiększony zresztą o nadzwyczajne dopłaty, ze względu na epidemię Covid-19. Według szacunków Century Foundation, zasiłek pobierało około 40 milionów Amerykanów.

W marcu 2021 roku epidemia jeszcze trwała i nowo wybrany prezydent Joe Biden podpisał ustawę o nazwie American Rescue Plan Act. Była ona powszechnie komentowana, gdyż przyznawała wszystkim amerykańskim podatnikom kolejną transzę stymulacyjną, w wysokości 1400 dolarów.

Ustawa zawierała jednak także inne zapisy, mające przynieść finansową ulgę. Było to m.in. zwolnienie z podatku pieniędzy otrzymanych w formie zasiłku, do kwoty 10.200 dolarów (dla osób o dochodach do 150 tysięcy dolarów rocznie). Ulga dotyczyła 2020 roku.

Warto sprawdzić, czy IRS nie powinien przysłać ci pieniędzy.


W chwili składania podpisu pod ustawą przez prezydenta, wielu ludzi zdążyło już złożyć swoje rozliczenie podatkowe za 2020 rok. Nie wiedząc, że wprowadzona zostanie ulga, zapłacili od otrzymanych zasiłków podatek. W ten sposób osoby, które najpilniej wypełniły stosowne formy, zostały poszkodowane. Internal Revenue Service został jednak zobowiązany do stosownego wyrównania. Wszyscy obywatele muszą bowiem być traktowani w ten sam sposób.

Korygowanie rozliczeń podatkowych przez urząd zajęło trochę czasu, ale IRS ogłosił w końcu zakończenie tego procesu. W opublikowanym oświadczeniu stwierdził, że dokonał korekty w 14 milionach rozliczeń. W większości przypadków zwraca nadpłacone pieniądze jako zwrot podatkowy.

Do 12 milionów ludzi ma łącznie trafić 14,8 miliarda dolarów. Średnio otrzymają po 1232 dolary. W pozostałych przypadkach, nadmiernie naliczony podatek jest anulowany, ale uwolnione w ten sposób fundusze będą użyte do zmniejszenia należności, których podatnik jeszcze nie uiścił.

IRS podaje także, że może się zdarzyć, iż ktoś zapłacił podatek od zasiłku dla bezrobotnych, ale jego rozliczenie nie zostało przez urząd automatycznie skorygowane. W takiej sytuacji musi sam zgłosić zmianę swojego rozliczenia. Istnieje możliwość dokonania tego przez internet. Nie będąc pewnym, jak to zrobić albo czy w ogóle zwrot podatku nam się należy, warto skorzystać z pomocy księgowego.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!