Śmierć w magazynach Amazon

Firma Amazon znacząco rozbudowała w ostatnich latach sieć swoich magazynów w Stanach Zjednoczonych, stając się tym samym jednym z największych amerykańskich pracodawców. Jednak okazuje się, że praca w magazynie Amazon staje się coraz bardziej ryzykowna, czego dowodem jest sytuacja w New Jersey w ostatnich tygodniach.

Zaledwie w ciągu trzech tygodni, od połowy lipca do początku sierpnia br., doszło do trzech śmiertelnych wypadków w magazynach firmy Amazon zlokalizowanych w stanie New Jersey. Jednak do dzisiaj nie podano informacji, w jakich okolicznościach doszło do tych wypadków, zasłaniając się dobrem prowadzonego dochodzenia.

Do pierwszego z nich doszło 13 lipca br. w magazynie Amazon w mieście Carteret w Middlesex County. Poszkodowany pracownik zmarł w szpitalu. Jedenaście dni później, w dniu 24 lipca br., do wypadku doszło w magazynie w Robbinsville w Mercer County, co również skończyło się zgonem pracownika w szpitalu. Z kolei 4 sierpnia br., życie stracił pracownik magazynu Amazon w Monroe Township w Middlesex County.

Okoliczności każdego z tych wypadków bada działająca w amerykańskim Departamencie Pracy agencja zajmująca się bezpieczeństwem pracy OSHA (Occupational Health and Safety Administration). Przedstawiciele OSHA odmawiają podania, jak doszło do wspomnianych wypadków, a także ujawnienia nazwisk ofiar.

Magazyny Amazon są nowoczesne. Ale coś jednak w nich zawodzi, skoro jest tyle śmiertelnych wypadków.


W sprawie tej również milczy kierownictwo Amazon, poprzestając na wydaniu oświadczenia, wyrażającego "głębokie ubolewanie" z powodu tragicznych wypadków. Władze federalne twierdzą, że rezultaty dochodzenia OSHA mogą zostać ogłoszone publicznie nie wcześniej niż za sześć miesięcy. Pracownicy magazynów Amazon będą musieli pozostać pełni obaw, co takiego dzieje się w ich zakładach.

Tymczasem eksperci d/s bezpieczeństwa pracy zwracają uwagę, że warunki pracy w magazynach firmy Amazon od dawna wywołują obiekcje. W ubiegłym roku założyciel firmy Jeff Bezos obiecywał, że Amazon będzie najbezpieczniejszym miejscem pracy na świecie, ogłaszając firmową inicjatywę o nazwie "Earth’s Safest Place to Work". Planowano wydanie 300 milionów dolarów tylko w 2021 roku na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy w magazynach firmy.

Jednak w praktyce niewiele się zmieniło pod tym względem, o czym przekonuje grupa kongresmanów z New Jersey. W maju br. ośmiu kongresmanów napisało wspólnie list do OSHA, wzywając do wnikliwego zbadania znaczącego wzrostu wypadków przy pracy, do których dochodzi w placówkach Amazon w New Jersey.

W liście podano, że w latach 2020-2021 wzrost takich wypadków był aż 54-procentowy. Ostrzeżenia najwyraźniej były słuszne, bo kilka tygodni po liście kongresmanów doszło do trzech śmiertelnych wypadków.

Praca w magazynach Amazon jest niebezpieczna nie tylko w New Jersey, ale także w innych stanach. W dniu 6 sierpnia br. zmarł pracownik magazynu tej firmy w Carlisle w Pennsylwanii, od obrażeń odniesionych w wypadku firmowych ciężarówek na terenie placówki.

W 2021 roku w Amazon pracowało 33% wszystkich pracowników powierzchni magazynowych zatrudnionych w Stanach Zjednoczonych. Jednak, aż do 49% wypadków pracowników we wszystkich magazynach w USA dochodziło w magazynych należących do Amazon. Kongresmani alarmują, że władze federalne powinny skrupulatnie zbadać, dlaczego ludzie tak często giną pracując dla tej gigantycznej firmy.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!