Seksualne igraszki młodego kongresmana

Od kilku dni pojawiają się coraz to nowe informacje dotyczące śledztwa, obejmującego młodego kongresmana z Florydy. Republikanin Matt Gaetz miał ponoć płacić kobietom za uprawianie z nim seksu i wyszukiwać kolejnych pań dla siebie i swoich kolegów. Dziennik "The New York Times" podał, że jedną z jego łóżkowych partnerek była 17-letnia dziewczyna. Jeżeli przekazał jej cokolwiek wartościowego - niekoniecznie pieniądze - za seks, grozi mu wyrok minimum 10 lat więzienia.

Śledztwo prowadzone przez FBI zaczęło się od znacznie mniej poważnej sprawy i dotyczącej znajomego Gaetza. Był to Joel Greenberg, który w Seminola County na Florydzie piastował wybieralne stanowisko nadzorcy podatkowego. W czerwcu ubiegłego roku prokuratura sprawdzała zarzuty wobec niego o nękanie politycznego rywala, a także wykorzystywanie stanowiska do wydawania fałszywych kart identyfikacyjnych.

W czasie śledztwa odkryto dowody, które spowodowały, że już w sierpniu postawiono mu zarzuty o przestępstwa związane z płatnym seksem. Greenberg rekrutował kobiety dla siebie i innych mężczyzn - w tym także polityków - poprzez stronę internetową Seeking Arrangement. Jak sam portal podaje, jego strona kojarzy bogatych ludzi z atrakcyjnymi młodymi osobami, aby rozpieszczać je "dobrymi kolacjami, egzotycznymi podróżami i kieszonkowym".

Czytaj także: Nowy Jork wprowadza szczepionkowy paszport

Ofiarowanie takich atrakcji nie jest nielegalne. Nie może być jednak przekazywane za usługi seksualne. FBI przesłuchała wiele kobiet, które uprawiały seks z Greenbergiem i jego znajomymi i w ten sposób dotarła także do kongresmana Gaetza. Polityk wydał oświadczenie, w którym zaprzecza wszelkim podejrzeniom i stwierdza, że nigdy nie płacił za seks.

Kongresman Matt Gaetz nie jest oskarżony, ale według amerykańskich mediów, może trafić do więzienia na wiele lat.


"The New York Times" podaje, że kobiety zeznały jednak co innego. W latach 2019-2020 umawiały się z Gaetzem i Greenbergiem, otrzymując instrukcje gdzie mają przyjechać. Często były to hotele. Były też z góry informowane, ile mężczyźni chcą im zapłacić. Dziennikarze widzieli potwierdzenie elektronicznych płatności, jakich politycy dokonywali. Kobiety mówią, że dostawały też pieniądze w gotówce, wypłacanej czasem z hotelowego automatu ATM.

Czytaj także: Czy Netflix chce skończyć z dzieleniem się abonamentem?

Kongresman Matt Gaetz nie ma na razie postawionych żadnych zarzutów. Twierdzi, że "ktoś chce obrócić jego chojność wobec dawnych dziewcząt [girlfriends] w coś zupełnie innego" (Matt Gaetz nie jest żonaty, ale zaręczył się w ubiegłym roku).

Opowiada też o próbie wymuszenia od jego ojca 25 milionów dolarów za wycofanie ewentualnych zarzutów. Jego ojciec, Don Gaetz był kiedyś prezydentem stanowego Senatu Florydy. W sprawie rzekomego wymuszenia zgłosił się do FBI i współpracuje w prowadzonym śledztwie.

Czytaj także: CNN bez Donalda Trumpa traci widzów

Joel Greenberg ma natomiast postawionych już kilkadziesiąt zarzutów. W razie udowodnienia winy, mogą spowodować wyroki na łącznie kilkadziesiąt lat więzienia. Śledztwo jest jednak wciąż rozwojowe. Dziennikarze usłyszeli nieoficjalnie, że może objąć jeszcze jednego republikańskiego polityka z Florydy.

Gaetz zaręczył się z Ginger Luckey w ubiegłym roku. Zapewnia, że w dalszym ciągu ślub jest w planach.


Śledczy wciąż też ustalają, z kim uprawiała seks 17-letnia dziewczyna i czy otrzymywała za to jakąś gratyfikację. W przypadku osoby nieletniej - nawet jeżeli stanowe prawo pozwala na uprawianie seksu z osobą młodszą niż mającą 18 lat - sprawa jest bardzo poważna. Kwalifikowana jest bowiem jako przestępstwo federalne dotyczące prostytucji dziecięcej. W przypadku udowodnienia winy, kara więzienia nie może być mniejsza niż 10 lat.

Czytaj także: Ameryka inwestuje w szerokopasmowy internet

W przypadku polityka, nawet lżejszy wyrok oznaczałby zapewne koniec kariery. Matt Gaetz został wybrany do Kongresu USA w 2016 roku, w wieku zaledwie 34 lat. Był jednym z najgorętszych zwolenników prezydenta Donalda Trumpa. Niezwykle często występował w prawicowych mediach, prezentując bardzo konserwatywne poglądy.

Jego partyjni koledzy w Kongresie nie mają jednak o nim najlepszego zdania. Nieoficjalnie mówią dziennikarzom, że od dawna się spodziewali, iż wokół jego osoby wybuchnie w końcu skandal. Telewizja CNN podała, że Gaetz pokazywał innym kongresmanom i swoim współpracownikom zdjęcia i nagrania nagich kobiet, z którymi uprawiał seks. Na jednym z takich nagrań, naga kobieta tańczy z obręczą hula hop.

Takie obrazki, Matt Gaetz pokazywał ponoć nawet w sali obrad Kongresu. Biuro przewodniczącego Izby Reprezentantów poprzedniej kadencji, Paula Ryana, przeprowadziło w związku z tym specjalną rozmowę z Gaetzem. Pouczono go, aby zachowywał się bardziej profesjonalnie.

Czytaj także: Administracja państwowa myli się przy rozdawaniu pieniędzy

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!