Plaże New Jersey znowu mają problem

Koronawirus to niejedyna epidemia, którą martwić się muszą plażowicze na wybrzeżu New Jersey. Od kilku dni pojawiają się informacje o jeszcze jednej pladze, uprzykrzającej życie wypoczywającym nad oceanem. Chodzi o małe żyjątka morskie, nazywane potocznie sea lice czyli wszy morskie.

Mają one wielkość ziarnka piasku, są więc trudne do zauważenia. A zaobserwowanie ich w wodzie targanej falami praktycznie niemożliwe. Kąpiący się mają jednak liczne ślady po kontakcie z nimi, które wyglądają jak czerwona wysypka. Zgłoszenia o tym pochodzą z niemal całego wybrzeża New Jersey - od Cape May do Monmouth County, ale zapewne pojawią się też dalej na północy, wędrując z ciepłym prądem morskim.

Czytaj także: Wirus na plażach

Informacje o wszach morskich pojawiają się ilustrowane - szczególnie na lokalnych portalach internetowych - zdjęciami pielęgniarek badających głowy dzieci. Sea lice nie mają jednak nic wspólnego z wszami znajdywanymi we włosach. Naukowcy tłumaczą, że są to małe pasożyty, gnieżdżące się zwykle na rybich płetwach. I to właśnie ryby są ich ostatecznym żywicielem.

Czytaj także: Obrazowe przedstawienie różnicy pomiędzy Kanadą i USA

Sea lice występują na Karaibach, a w USA są obecne na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Do New Jersey dotarły prawdopodobnie wraz z huraganem Isaias. Biolodzy tłumaczą, że sea lice to postać larwy meduzy, ale możliwości ich parzydełek są takie same jak dorosłego osobnika.

Na fotografii u góry po lewej - wysypka na skórze będąc efektem poparzeń przez wszy morskie, pokazane na fotografii po prawej.


Kontakt człowieka z nimi nie oznacza automatycznego poparzenia. Ale larwy uwięzione pod strojem kąpielowym są przez strój ściskane, co powoduje ich reakcję obronną. Piekąca wysypka może pojawić się już po kilku minutach, ale także dopiero po kilku godzinach. Jej rozwój może trwać nawet do 12 godzin po kąpieli.

Osobom wykazującym reakcje alergiczne zaleca się unikanie kąpieli w oceanie. Wchodzący do wody powinni natomiast mieć strój możliwie skąpy, aby zmniejszyć obszar, gdzie wszy morskie mogą zostać uwięzione. Nie należy ubierać do wody koszulek, nawet jeżeli są bardzo luźne. Kobietom sugeruje się wybranie stroju dwuczęściowego.

Po kąpieli, strój należy natychmiast zmienić na inny. Wyprać należy go przy użyciu detergentu, aby był bezpieczny do ponownego założenia. Osoby, które stwierdzą u siebie wysypkę, mogą zażyć lek antyhistaminowy lub posmarować ją balsamem kalaminowym (calamine lotion). Oczywiście w przypadku poważnych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Czytaj także: Kto zaprzecza badaniom naukowym?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!