Nowy Jork wprowadza szczepionkowy paszport

Stan Nowy Jork jako pierwszy wprowadza szczepionkowy paszport. Tak potocznie określa się dowód, że dana osoba została już zaszczepiona przeciwko wirusowi Covid-19 lub w ostatnich dniach otrzymała negatywny wynik testu na obecność wirusa. Osobę taką uważa się jako bezpieczną w kwestii zarażania innych. Szczepionkowy paszport może więc zwalniać od obowiązkowej kwarantanny, zastępować inne wymogi albo w ogóle umożliwiać korzystanie z pewnych aktywności.

Paszport przedstawiony przez gubernatora Andrew Cuomo w ubiegły piątek to program komputerowy o nazwie Excelsior Pass. Jego działanie porównuje się do elektronicznego biletu lotniczego. Może posłużyć do wydrukowania na papierze dokumentu lub być przechowywany w smartfonie jako aplikacja.

Program generuje kod QR - kwadratowe pole zapełnione białymi i czarnymi kwadracikami - który może być zeskanowany. Skanowania dokonuje dostawca usługi, z której posiadacz paszportu chce skorzystać. Jako rezultat otrzymuje tylko zielony znaczek potwierdzenia ("ptaszek") lub czerwony krzyżyk oznaczający, że paszport nie jest ważny. Program Excelsior Pass nie przekazuje żadnych informacji medycznych, ale wymaga potwierdzenia tożsamości właściciela paszportu.

Czytaj także: To nie San Francisco i nie Nowy Jork rozwijają się najlepiej

Informacje te musi podać użytkownik po uruchomieniu programu. Podaje swoje dane, aby zarejestrować się i potwierdzić swoją tożsamość. Program pobiera wówczas informacje ze stanowego rejestru osób zaszczepionych oraz z zarejestrowanych przez stan firm prowadzących testy.

Na papierze lub na telefonie, Excelsior Pass potwierdza, że posiadacz szczepionkowego paszportu nie stanowi zagrożenia epidemicznego.


Dwaj pierwsi użytkownicy systemu Excelsior Pass to hale widowiskowe Madison Square Garden na Manhattanie oraz Times Union Center w Albany. Ale od 2 kwietnia dostępny będzie już dla organizatorów mniejszych wydarzeń artystycznych i rozrywkowych. Każdy z nich musi zostać zarejestrowny przez Departament Zdrowia stanu Nowy Jork.

Czytaj także: Prezydent Trump zaszczepił się i radzi to innym

Oczywiście organizacja takich wydarzeń wciąż podlega wszystkim restrykcjom związanym z epidemią Covid-19. Excelsior Pass ma jedynie ułatwić dopuszczanie chętnych do uczestnictwa w nich i dla wszystkich jest oczywiście dobrowolny. Wygoda w jego stosowaniu powinna jednak spowodować jego rozpowszechnienie się.

System szczepionkowego paszportu został opracowany przez firmę IBM i wypróbowany w pilotażowym programie. Pod koniec lutego zastosowano go w hali Barclays Center na Brooklynie podczas meczu koszykówki drużyny Brooklyn Nets. Później system wykorzystano w Madison Square Garden, gdy grała tam hokejowa drużyna New York Rangers.

Program o nazwie Excelsior Pass Wallet app jest dostępny na smartfony działające zarówno pod systemem operacyjnym Android, jak również iPhone'y mające system iOS. Na Android dostępny jest tutaj, natomiast na iOS znajduje się tutaj.

Czytaj także: Hulaj dusza na Florydzie, epidemii nie ma

Nowy Jork obserwować będą teraz zapewne władze innych stanów. W przypadku sukcesu Excelsior Pass, system będzie zapewne powielany. Najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak wprowadzenie ogólnokrajowego paszportu, który ułatwiałby podróże lotnicze i w ogóle aktywność w innym stanie.

Szczepionkowy paszport będzie zapewne coraz bardziej przydatny, gdyż stale powiększa się grupa ludzi zaszczepionych. W USA jest to już 95,0 mln osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki oraz 52,6 mln w pełni zaszczepionych. Łącznie podano 145,8 mln dawek.

Do zaszczepienia 60% społeczeństwa - około 197 mln ludzi - należy podać jeszcze 195 mln dawek. Ale jest to obliczenie przy zgrubnym założeniu, że jedna trzecia szczepień odbywać się będzie preparatem Johnson & Johnson, który wymaga tylko jednego zastrzyku. W ostatnim tygodniu podawano średnio 2,76 mln dawek dziennie. Przy takim tempie, podanie 195 mln dawek potrwa 71 dni czyli do 9 czerwca.

Czytaj także: Czy Amerykanie przebierają w szczepionkach?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!