Nie wszyscy Amerykanie uważają wybory za zakończone

O wyborze prezydenta decydują obywatele oddając swój głos. Ale po ostatnich wyborach różne są opinie, które głosy liczyć, a które nie. Agencja Reuters postanowiła więc sprawdzić, jakie są nastroje społeczeństwa i zapytać o wynik wyborów w sondażu, który zleciła dla firmy Ipsos.

Badanie przeprowadzono już po ogłoszeniu, że w Pennsylwanii zwyciężył Joe Biden. Nie było to oficjalne ogłoszenie wyników w tym stanie, ale większość mediów amerykańskich zgodziła się z oceną, że przewaga Bidena nad Donaldem Trumpem jest wystarczająco wyraźna. Tak też ocenia to Reuters, podając, że Biden zdobył w Pennsylwanii 49,8%, a Trump 49,0% głosów (minimalną liczbę głosów zdobywali jeszcze inni kandydaci na prezydenta). Przewaga ta oznacza ponad 53 tysiące głosów więcej dla Bidena.

Pennsylwanię reprezentuje aż 20 elektorów, a więc przyznanie ich Joe Bidenowi przeważa szalę zwycięstwa na jego stronę. Według Reutersa, zapewnił on sobie już poparcie 279 elektorów, podczas gdy większość w 538-osobowym Kolegium Elektorskim to 270. Donald Trump zapewnił sobie poparcie 217 elektorów. Agencja uznaje, że w trzech stanach wynik wciąż nie jest pewny - w Georgii, Arizonie i Północnej Karolinie.

Czytaj także: Wstępne wyniki wyborów prezydenckich. W Kongresie na razie bez zmian.

Powołujemy się na dane Reutersa, ale różne media w różny sposób interpretują podawane wyniki. Różnie też do nich podchodzą sami Amerykanie. I tylko 79% - a dla innych aż 79% - uznaje wybory za wygrane przez Joe Bidena. Co ósmy Amerykanin - 13% - uważa, że wybory nie są jeszcze rozstrzygnięte. Natomiast 3% mówi, że wygrał je Donald Trump. Pozostałe 5% ankietowanych nie wie, co powiedzieć w sprawie wyników.

Liczenie głosów w ostatnich wyborach.


Ipsos podaje, że niemal wszyscy wyborcy zarejestrowani jako demokraci uważają, że Biden już wygrał. Ale nawet wśród republikanów podobne zdanie ma większość - około 60%. I podobna ich grupa - 59% - uważa, że lokalni pracownicy wyborczy byli uczciwi. Wśród demokratów przekonanie do uczciwości wyraża 83%, a średnia dla wszystkich Amerykanów wynosi 70%.

Czytaj także: Jak Polonia głosuje w wyborach

To oznacza zdecydowaną większość społeczeństwa. Ale biorąc pod uwagę, jak mocno ugruntowaną jest demokracja amerykańska, 70% zaufania to jednak mało. Nic więc dziwnego, że nie tylko prezydent Trump, ale i wielu polityków republikańskich wciąż nie pogratulowało Bidenowi zwycięstwa. Wśród republikańskich senatorów, zrobiło to zaledwie czterech.

Prawnicy Donalda Trumpa składają kolejne pozwy sądowe, chcąc zablokować nominację elektorów w takich stanach jak Michigan czy Pennsylwania. Szanse na to mają niewielkie, ale w kilku stanach odbędzie się zapewne jeszcze ponowne przeliczanie głosów.

Czytaj także: Wzrost liczby zakażeń i obowiązki dla pracodawcy

Ręczne przeliczenie wszystkich 5 milionów głosów zapowiedziała na przykład Georgia. Biden wygrał tam minimalnie, zdobywając 49,5% głosów, przy 49,2% głosów dla Trumpa. To oznacza różnicę zaledwie 14 tysięcy głosów. Jeszcze mniejsza różnica - 11,5 tysiąca - jest w Arizonie. Biden zdobył tam 49,4%, a Trump 49,1% wszystkich głosów. Niemal na pewno przeliczane będą głosy w stanie Wisconsin, gdzie różnica wynosi 20,5 tysiąca głosów, a Biden wygrał stosunkiem 49,5% do 48,8%.

Różnice są więc niewielkie, ale wydaje się mało prawdopodobne, aby we wszystkich tych stanach wynik zmienił się na korzyść Trumpa. Gdyby jednak tak się stało, a do tego potwierdziłby się wynik w Północnej Karolinie - Trump wygrywa tam 73 tysiącami głosów (50,0% do 48,7%) - doszłoby do niezwykłej sytuacji. Obydwaj kandydaci mieliby po 269 elektorów.

W przypadku takiego remisu, decyzję o wyborze prezydenta podejmie Izba Reprezentantów. Po ostatnich wyborach demokraci zachowają w niej większość, ale głosowanie odbywałoby się stanami, a republikanie kontrolują większość stanów. Wiceprezydenta wybierałby Senat w zwykłym głosowaniu. W izbie tej republikanie są nieco liczniejsi, więc zapewne głosowanie wygraliby także i tutaj.

Czytaj także: Czy Donald Trump ułaskawi samego siebie?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!