Nie trafisz trójki, ale mogą cię zamordować

Organizacja Just Facts przeprowadziła dość nietypowe badania, które przyniosły szokujący rezultat. Badania były nietypowe, bo poddawały w wątpliwość oficjalne dane policji federalnej FBI na temat liczby morderstw w USA. Autorzy badania nie kryli się bynajmniej z tym, że chcą dowieść nieprawdziwości danych FBI. Nazwali nawet swoje badania hasłem "As Murders Soar, FBI Buries the Data" ("Podczas gdy liczba morderstw rośnie, FBI ukrywa dane").

FBI podaje, że w 2021 roku dokonano 14.677 morderstw w USA. Organizacja Just Facts zwraca jednak uwagę, że dane są niepełne. Tylko 11.794 ośrodków różnych służb stróżów prawa wypełniło raporty w tej sprawie.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych takich ośrodków jest 18.806. Składanie raportów jest dobrowolne, więc zbierane w ten sposób informacje są niepełne i niewiarygodne.

Chcąc poznać prawdziwe dane, badacze Just Facts zajęli się analizą aktów zgonu, udostępnionych przez agencję CDC. Wypełnianie aktu zgonu jest obowiązkowe w przypadku śmierci każdego mieszkańca USA. Dzięki temu, dane zbierane w ten sposób są pełne. Potwierdza to zresztą Departament Sprawiedliwości, nadzorujący FBI. Jego analiza przeprowadzona w 2014 roku wykazała wiele różnych powodów, dla których dane policyjne są mniej dokładne od danych CDC.

Trafienie "trójki" jest tu najmniej prawdopodobne.


Badacze Just Facts podliczyli, że w 2021 roku doszło do 24.493 morderstw. Liczba ta nie obejmuje tzw. usprawiedliwionych zabójstw, dokonanych przez policję czy też cywilów. Osoby, które zabiły kogoś np. w obronie własnej lub czyjejś nie są uznawane za morderców. Niemniej liczba ponad 24 tysięcy morderstw jest znacznie wyższa od podawanej przez FBI.

Naukowcy pracujący na rzecz Just Facts przeliczyli liczbę morderstw na prawdopodobieństwo zostania ofiarą przez przeciętnego Amerykanina. Doszli w ten sposób do poruszającego wyniku, przy założeniu, że statystyki zabójstw z 2021 roku utrzymają się na tym samym poziomie. Ogłosili, że jeden na 179 Amerykanów zostanie w którymś momencie swojego życia zamordowany.

Wynik został uzyskany profesjonalnymi metodami obliczeń i sprawdzony przez matematyków i statystyków z naukowymi tytułami. Prawdopodobieństwo 1:179 obejmuje okres całego życia mieszkańca USA. Oznacza, że nie doczeka on naturalnej śmierci, ani nawet śmierci w wyniku wypadku czy samobójstwa. Zostanie zamordowany.

Prawdopodobieństwo 1:179 może wydawać się komuś niezbyt duże, a przez to zagrożenie mało realne. Wrażenie może być inne, gdy porównamy je z szansą wygrania w loterii Powerball i to wcale nie z szansą na główną wygraną. Trafienie tylko trzech liczb w tej loterii wiąże się z prawdopodobieństwem 1:580, a więc trzykrotnie mniejszym niż zostanie zamordowanym. Wypłata za "trójkę" w Powerball wynosi 7 dolarów.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!