Nie mógł zostać politykiem, więc został bandytą

Policja w Albuquerque, największym mieście stanu Nowy Meksyk, aresztowała mężczyznę, którego wytropiła jako sprawcę serii ostrzałów domów lokalnych polityków i urzędników. W strzelaninach nikt nie został ranny, ale szokującą okazała się informacja, że jest to Solomon Pena.

Ten 39-letni mężczyzna był bowiem w ostatnich wyborach republikańskim kandydatem do stanowego Kongresu. Nie udało mu się jednak pokonać demokratycznego konkurenta, którym był wieloletni kongresman Miguel Garcia.

Po ogłoszeniu wyników wyborów Solomon Pena napisał na Twitterze, że nie uznaje swojej przegranej i "bada teraz swoje opcje". Następnie zjawił się niezapowiedziany w prywatnym domu okręgowego komisarza Bernalillo County. Pokazywał mu dokumenty, które jego zdaniem były dowodem na to, że to on wygrał wybory. Wkrótce potem, 4 grudnia 2022 roku, w dom komisarza trafiło osiem kul. W ciągu następnego tygodnia ostrzelany został dom stanowego kongresmana Javiera Martineza, a kilkanaście kul trafiło także w dom innej komisarz Bernalillo County.

Do najgroźniejszej strzelaniny doszło 3 stycznia. Około północy, kilkanaście kul poleciało w stronę domu stanowej senator Lindy Lopez. Trzy kule przeleciały przez sypialnię jej 10-letniej córki. Na szczęście nikogo nie trafiły.

Ostatni przypadek pozwolił namierzyć sprawców strzelanin. Sprawców, bo Solomon Pena nie działał sam - jest oskarżony o wynajęcie czterech mężczyzn do przeprowadzenia co najmniej dwóch z nich. A sam niedoszły kongresman miał pociągać za spust przynajmniej w jednym z ataków.

W złapaniu sprawców pomogła technologia, która wykrywa odgłosy strzałów nawet z dużej odległości. Dzięki temu policja zjawiła się pod domem senator Lopez bardzo szybko. A około godziny później, 4 mile od jej domu zatrzymano samochód, którym jechał Jose Trujillo, jeden z wynajętych przez Solomona Penę ludzi. Na mężczyznę wystawiony był już wcześniej nakaz aresztowania.

Sam Pena jest też byłym przestępcą. Tak twierdzi gazeta "Albuquerque Journal". Podała, że spędził w więzieniu 7 lat za rabunek w sklepie Kmart. Po zwolnieniu w 2016 roku był jeszcze przez pięć lat pod opieką kuratora. Mimo takiej kartoteki, udało mu się zdobyć poparcie Partii Republikańskiej w Nowym Meksyku. Pomogło mu zapewne silne zaangażowanie we wspieraniu byłego prezydenta Donalda Trumpa. Solomon Pena brał m.in. udział w wiecu w Waszyngtonie, po którym odbył się atak na Kapitol 6 stycznia 2021 roku.

Teraz znaleziono przy nim ponad 800 tabletek narkotyku fentanyl oraz dwie sztuki broni, której użyto do strzelanin. Samochód był zarejestrowany na Solomona Penę, więc i do niego policja w końcu trafiła. W oskarżeniu go pomogły dane lokalizacyjne jego telefonu komórkowego, samochodu, zeznania świadków i badania balistyczne.

Cztery strzelaniny, o które jest oskarżony Solomon Pena, nie były jedynymi tego rodzaju, do których dochodziło w całych Stanach Zjednoczonych po ostatnich wyborach. Tylko w Nowym Meksyku ostrzelane zostało biuro wyborcze prokuratora generalnego tego stanu oraz biuro innego senatora stanowego. Policja uznała, że Solomon Pena nie miał z nimi nic wspólnego. Sprawców jak dotąd nie wykryto.

Partia Republikańska w Nowym Meksyku natychmiast potępiła działanie ich aresztowanego kandydata na kongresmana. "Jeżeli Pena zostanie uznany za winnego, musi być najsurowiej osądzony" - napisano w oświadczeniu.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!