Najlepsze miejsce na emeryturę

Wielu Amerykanów planuje, że przechodząc na emeryturę przeprowadzi się do innego stanu. Nie będąc już związanym miejscem pracy, można wybrać przyjemny klimat, spokój, niskie koszty życia i inne walory ważne dla starszej osoby. Przyjęło się mówić, że Floryda najlepiej spełnia oczekiwania emerytów. Firma Blacktower Financial Management przeprowadziła analizę różnych danych, aby stwierdzić, czy rzeczywiście jest to prawda i które stany można polecić dla osób przechodzących na emeryturę.

Pod uwagę wzięto pięć czynników: koszty życia, przestępczość, ceny domów, średnią długość życia oraz odsetek ludzi mających co najmniej 60 lat. Nie ma tu klimatu, ale tę kwestię zawiera poniekąd liczebność starszych osób. Bo gromadzą się oni tam, gdzie życie wydaje im się przyjemniejsze, również pod względem pogody.

Tymczasem bardzo ciepły klimat wcale nie zawsze służy starszym osobom. A o ich zdrowiu świadczy z kolei średnia długość życia, która dla poszczególnych stanów potrafi być bardzo różna - zmienia się ona w bardzo szerokim zakresie, od 74,5 do 81,5 lat.

Czytaj także: Nadchodzi najgorsza susza od wielu lat

Pewnie dla wielu osób będzie zaskoczeniem, że najlepszym stanem na emeryturę jest według obliczeń Blacktower Financial Management stan Iowa. Znajdujący się w samym centrum kraju stan wygrywa jednym z najniższych kosztów mieszkaniowych. Przeciętna cena domu (według danych amerykańskiego urzędu statystycznego za 2019 rok - kompletne dane za ten rok pozwoliły na porównanie) to zaledwie 173.561 dolarów, a więc aż 90 tysięcy mniej niż wynosi krajowa mediana - 263.544 (według tego samego źródła).

Iowa to rolniczy stan, którego największe miasto liczy 215 tysięcy mieszkańców, a 3 miliony ludności w 90% stanowią biali.


Również pozostałe koszty życia są tu niższe niż w większości stanów. I choć pogoda nie jest tu jak na Florydzie, emeryci chętnie zamieszkują w Iowa. Osoby powyżej 60-go roku życia stanowią tu 25% ludności, przy średniej krajowej 21,46%.

Może jeszcze większym zaskoczeniem jest miejsce drugie na liście Blacktower. Zajęła je Minnesota, która jest jeszcze zimniejszym stanem niż Iowa. Ma jednak większą średnią długości życia i niższą przestępczość. Traci na cenach domów, które kosztują tu przeciętnie 248.037 dolarów.

Czytaj także: Czy państwo da pieniądze na kupno domu?

Trzecie miejsce zajął kolejny stan, który wcale nie jest ciepły - Vermont. Ceny domów są tam zbliżone do cen krajowych i ich mediana wynosi 266.019 dolarów. Przestępczość należy jednak do najniższych w kraju, a co czwarty mieszkaniec Vermont przekroczył już 60-tkę.

Floryda zmieściła się w pierwszej dziesiątce listy Blacktower, a 26% jej populacji ma co najmniej 60 lat. Ale jest jedynym ciepłym stanem w tej grupie. Przeważają natomiast stany północne, w tym tak zimny jak Dakota Północna. Zwraca uwagę również Maine, stan o najniższej przestępczości w USA. Wśród pobliskich metropolii nowojorskiej, oprócz Vermont jest także New Hampshire. Miejsca od 4 do 10 zajęły kolejno: 4. Wisconsin; 5. Nebraska; 6. Idaho; 7. Maine; 8. New Hampshire; 9. Floryda; 10. Dakota Północna.

Czytaj także: Czy prezydent Joe Biden może przyjmować Komunię Świętą?

Firma Blacktower Financial Management podała także dziesiątkę najgorszych stanów do zamieszkania na emeryturze. Nie ma wśród nich ani Nowego Jorku, ani New Jersey, ani Pennsylwanii. Co ciekawe, nie brakuje w tej grupie stanów ciepłych, a nawet bardzo ciepłych. Ostatnie miejsca na liście zajmują: 41. Arkansas; 42. Nowy Meksyk; 43. Alabama; 44. Newada; 45. Tennessee; 46. Luizjana; 47. Maryland.

Portugalia jest ponoć najlepszym krajem do zamieszkania na emeryturze.


Trzecia od końca (miejsce 48.) jest Kalifornia, gdzie mediana cena domów to aż 591.929 dolarów. Drugie od końca (miejsce 49.) są Hawaje, gdzie domy są najdroższe w Stanach Zjednoczonych - mediana cen to 659.823 dolary. Najwyższe są tu także koszty życia. A na ostatnim, 50. miejscu sklasyfikowana została Alaska. Ma najwyższy poziom przestępczości ze wszystkich stanów, ale wydaje się, że sam klimat jest wystarczająco odstraszającym czynnikiem dla emerytów. Osób powyżej 60-go roku życia jest tu tylko 15,8%.

Czytaj także: Robert De Niro zmuszony do pracy! - Plotki o artystach

Na emeryturę można oczywiście wyjechać nie tylko do innego stanu, ale także do innego państwa. Dla imigrantów naturalny wydaje się powrót do rodzinnego kraju, ale wiele osób rozważa także inne opcje. Emerytalna emigracja jest w USA coraz popularniejsza. Według rządowych danych, liczba osób pobierających czeki Social Security za granicą przekroczyła w 2017 roku 400 tysięcy.

Magazyn International Living sporządził ranking 24 państw, które poleca rozważeniu dla osób przechodzących na emeryturę (Polski wśród nich nie ma). Połowę pierwszej dziesiątki stanowią państwa Ameryki Łacińskiej, ale najwyższą ocenę otrzymała Portugalia. Według tamtejszej korespondentki International Living, w kraju tym można żyć komfortowo - ale bez ekstrawagancji - za 2500 dolarów miesięcznie.

Drugie miejsce, przyznane Panamie, magazyn tłumaczy niskimi kosztami życia, ale także świetną infrastrukturą oraz opieką zdrowotną. Kolejne miejsca zajęły: 3. Kostaryka; 4. Meksyk; 5. Kolumbia; 6. Ekwador; 7. Malezja; 8. Hiszpania; 9. Francja; 10. Wietnam.

Czytaj także: Genetycznie zmodyfikowana armia komarów atakuje

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!