Najbogatszy człowiek podzieli się majątkiem?

Niewykluczone, że Święto Dziękczynienia nastroiło dobroczynnie założyciela firmy Amazon, który ujawnił, co zamierza zrobić z większością swojej fortuny. Jeff Bezos, swego czasu najbogatszy, a obecnie drugi najbogatszy człowiek w USA, ujawnił to w niedawnym wywiadzie dla CNN.

58-letni miliarder, któremu towarzyszyła przyjaciółka Lauren Sanchez zapowiedział, że jeszcze za swego życia zdecydowaną większość swojej wielkiej fortuny rozda na cele dobroczynne. Bezos nie sprecyzował o jakie kwoty chodzi, ale zapewne o dziesiątki miliardów dolarów, bo według magazynu "Forbes" wartość jego majątku wynosi 124 miliardy dolarów.

Bezos podkreślił, że stworzenie firmy Amazon wymagało wielu lat ciężkiej pracy i zaangażowania wielu bardzo utalentowanych ludzi. Miliarder odkrył też, że filantropia nie jest wcale łatwiejszym zadaniem od budowania wielkiej firmy, ale właśnie działalnością charytatywną chce teraz się zająć. W ubiegłym roku Bezos zrezygnował już ze stanowiska dyrektora Amazon, aby bardziej skupić się na filantropii oraz realizacji innych projektów.

Jego ostatnia zapowiedź podzielenia się swoim bogactwem spotkała się z pozytywnym zaskoczeniem. Wcześniej Bezosa krytykowano za nieprzystąpienie do inicjatywy Billa i Melindy Gatesów oraz Warrena Buffetta o nazwie "The Giving Pledge".

Jeff Bezos po rozwodzie stracił status najbogatszego człowieka świata. Ale wzorem byłej żony, chce się podzielić swoim majątkiem, który wciąż jest ogromny.


Celem tej inicjatywy jest deklarowanie przez najbogatszych ludzi na całym świecie, że przekażą większość swoich fortun na cele charytatywne. Gatesom i Buffettowi udało się namówić do tej pory 236 miliarderów z 28 krajów, aby złożyli takie przyrzeczenie. Do różnego rodzaju organizacji charytywnych i fundacji wpłynęły już od nich setki miliardów dolarów.

Początkowo Bezos nie dawał się namówić do złożenia obietnicy oddania większości swoich pieniędzy. Jednak w 2019 roku, kiedy rozwiódł się ze swoją wieloletnią żoną McKenzie Scott, okazało się, że była żona przystąpiła do inicjatywy "The Giving Pledge" i w ciągu minionych trzech lat rozdała ogromne kwoty.

Mówi się o sumie ponad 12 miliardów dolarów, lecz McKenzie Scott często wspiera też potrzebujących anonimowo. Była żona Bezosa jest w tej chwili liderką amerykańskiej filantropii. Może sobie na to pozwolić, gdyż w wyniku rozwodu otrzymała 38 miliardów dolarów. Posiada obecnie 4% udziałów firmy Amazon.

Trzeba pamiętać, że pomimo nieprzyłączania się do "The Giving Pledge", Bezos daje pieniądze na cele charytatywne. Od lat wspiera on finansowo wiele fundacji i projektów. Między innymi założył Bezos Earth Fund i obiecał przeznaczyć 10 miliardów dolarów na walkę ze zmianami klimatycznymi na Ziemi. Tylko w ubiegłym roku Bezos przeznaczył ponad pół miliarda dolarów na cele charytatywne, a niedawno obiecał wesprzeć fundację Dolly Parton kwotą stu milionów dolarów.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!