Na zaszczepienie 70% społeczeństwa trzeba jeszcze poczekać

Administracja Białego Domu przyznała, że nie uda się osiągnąć deklarowanej wcześniej liczby szczepień przeciwko Covid-19. Prezydent Joe Biden przekonywał, że Dzień Niepodległości Amerykanie będą mogli świętować mając 70% dorosłych obywateli zaszczepionych przynajmniej jedną dawką. Szef zespołu ds. Covid-19 Jeff Zients stwierdził jednak, że do 4 lipca nie uda się tego dokonać.

Obchody Dnia Niepodległości w Białym Domu odbędą się mimo wszystko na dużą skalę. Na trawnik przed siedzibą prezydenta ma być zaproszonych ponad 1000 żołnierzy i członków innych służb. Zgromadzi się więc tam duży tłum.

Zients poinformował natomiast, że odsetek 70% zaszczepionych co najmniej jedną dawką jest już w grupie Amerykanów powyżej 30. roku życia. A do Dnia Niepodległości ma być osiągnięty ten sam poziom dla osób w wieku powyżej 27 lat. Doradca medyczny prezydenta Anthony Fauci dodaje ponadto, że 70% nigdy nie było ostatecznym celem. Szczepienia będą dalej prowadzone, dopóki wirus Covid-19 będzie stanowił zagrożenie.

Czytaj także: Dlaczego Dzień Niepodległości obchodzony jest 19 czerwca?

Proces szczepień jest jednak coraz wolniejszy od kwietnia, gdy dziennie podawanych było ponad 3 miliony dawek. Dzienna średnia z ostatniego tygodnia to tylko 1,05 mln. A sondaż przeprowadzony dla telewizji CBS w ubiegłym tygodniu pokazuje, że liczba osób niechętnych szczepieniu nie zmniejsza się. Co piąty Amerykanin nie chce się mu poddać. Jedni twierdzą, że nie ufają szczepionce, inni uważają, że przechorowali już Covid-19 i są odporni na wirusa.

Dzień Niepodległości nie będzie jednocześnie świętem zwycięstwa nad wirusem Covid-19.


Władze stanowe próbują przekonywać mieszkańców różnymi sposobami. Organizowane są na przykład loterie dla osób, które poddały się szczepieniu. Oferuje się też bezpłatną opiekę medyczną dla dzieci, jeżeli rodzice się zaszczepili. Najciekawszy przykład pochodzi z Zachodniej Wirginii. Władze motywują do szczepienia rozdając... darmową broń palną.

Czytaj także: Stany zabraniają policji egzekwowania prawa

Bez względu na motywację, chętnych do zabezpieczenia się szczepionką ciągle jeszcze nie brakuje. Liczba osób w pełni zaszczepionych właśnie przekroczyła 150 milionów. To ponad 45% wszystkich mieszkańców USA. Jest wśród nich 145 mln osób dorosłych, a więc 56% dorosłej populacji.

Zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest już ponad 169 mln dorosłych osób czyli niemal dwie trzecie - 65,5% - populacji osób pełnoletnich. Do 70% brakuje niewiele, ale wygląda to bardzo różnie w zależności od stanu. Dr Fauci podał, że 16 stanów i Dystrykt Kolumbii osiągnęły już poziom 70%. Ale z drugiej strony, cztery stany nie podały jeszcze pierwszej dawki nawet połowie swoich mieszkańców.

Czytaj także: 300 mln szczepionek i lepsze nastroje Amerykanów

W całych Stanach Zjednoczonych podano łącznie 319 milionów dawek. To oznacza, że na 100 mieszkańców przypada 96,2 dawki. W New Jersey i w Nowym Jorku sytuacja wygląda lepiej. W New Jersey podano już 9,95 mln dawek, a więc 112,0 na 100 mieszkańców. W stanie Nowy Jork wykonano 21,30 mln szczepionek, co daje średnią 109,5 dawek na 100 mieszkańców.

Szczepienia najwyraźniej odnoszą skutek, bo liczba zakażeń zdecydowanie maleje. Średnia w USA z ostatnich 7 dni to 11.800 nowych przypadków dziennie. To oznacza 35,5 zakażeń na każdy milion Amerykanów. W New Jersey jest znacznie lepiej. 216 nowych przypadków dziennie to tylko 24,3 zakażenia na milion mieszkańców stanu. W Nowym Jorku jest średnio 518 zakażeń dziennie czyli 26,6 na milion mieszkańców.

Sytuacja na świecie również się poprawiła. Średnia zakażeń spadła do 360 tysięcy dziennie, z 628 tysięcy w maju. W 180 krajach podano już 2,71 miliarda szczepionek. To jednak wystarcza na pełne zaszczepienie tylko 17,7% mieszkańców globu. Przy obecnym tempie szczepień 41,7 mln dawek dziennie, na uzyskanie odporności populacyjnej potrzeba jeszcze około roku. Coraz większa dostępność szczepionek daje nadzieję, że może uda się to osiągnąć szybciej.

Czytaj także: Epidemia wywołała ogromne zainteresowanie domami wakacyjnymi

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!