Mobilne domy znowu popularne w USA

Bardzo wysokie ceny domów są problemem dla wszystkich, którzy chcieliby dom obecnie kupić. Jednak zdecydowanie w najgorszej sytuacji są osoby szukający małego domu, a więc w kategorii najtańszych nieruchomości. Często są to osoby kupujące swój pierwszy dom. Podaż małych domów jest niewielka, a te które pojawiają się na rynku, często są kupowane za gotówkę przez inwestorów. Popularne jest też kupowanie małych, starych domów przez osoby, które jest remontują i rozbudowują, aby sprzedać za znacznie wyższą cenę. Tanich domów zdecydowanie brakuje.

Nie powinna więc dziwić rosnąca popularność tzw. manufactured homes (domów produkowanych). Chodzi o domy, które nie są budowane na działce właściciela, ale produkowane w specjalnych zakładach i w całości przewożone na miejsce. Najczęściej wykonane są na planie prostokąta i mają bardzo wydłużony kształt. Taki kształt jest wymuszony koniecznością transportu, który jest znacznie łatwiejszy, jeżeli cały dom można załadować na przyczepę i przewieźć ciężarówką.

Wożenie domów w taki sposób powoduje, że często są one nazywane "trailer home" (dom-przyczepa). Inna stosowana nazwa to "mobile home" (dom mobilny). Eksperci z branży takich domów zaznaczają jednak, że te dwie nazwy odnoszą się do domów wyprodukowanych przed 15 czerwca 1976 roku. Wprowadzone wówczas nowe przepisy federalne wymusiły znaczne podwyższenie standardów takich domów. Dlatego od tego momentu mówi się o manufactured homes.

Domy tego typu są jednak do dziś traktowane jako gorsze od tradycyjnych. Zniechęca nie tylko wygląd, ale też brak wiary w solidność wykonania czy też dobre wyposażenie. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom tego typu wyposażyć zgodnie z życzeniem. Możliwe jest nawet założenie na dachu instalacji fotowoltaicznej. A o solidność wykonania łatwiej zadbać w fabryce, pod dachem, gdzie pracuje stała grupa fachowców, wykonujących swoje elementy seryjnie.

Domy mobilne są często stawiane jako całe osiedla, nazywane parkami.


Kupujący dom wyprodukowany w fabryce mogą jednak mieć problemy z otrzymaniem kredytu. Szczególnie, gdy taki dom zostanie postawiony na działce dzierżawionej, a nie własnej. Banki uznają takie zabezpieczenie kredytu jako bardziej ryzykowne. Właściciel domu musi natomiast płacić czynsz za dzierżawioną działkę. Średni w całym kraju czynsz za działki pod manufactured homes wynosił w ub. roku 568 dolarów.

Brzmi to zniechęcająco, ale należy pamiętać, że stawiając dom bez zakupu działki, inwestycja jest znacznie tańsza. Jeżeli kogoś na to stać, może pod przenośny dom działkę kupić. Płaci jednak wówczas za nią nie tylko raty kredytu, ale także podatek od nieruchomości.

Cena jest zapewne główną motywacją zakupu manufactured homes. Domy takie są znacznie tańsze, bo ich produkcja jest znacznie efektywniejsza w fabryce niż na poszczególnych działkach. Pracę można lepiej zorganizować, jest ona niezależna od pogody, wszystkie materiały i narzędzia są zawsze pod ręką, a wiele elementów wykonuje się seryjnie. W efekcie budowa domu w fabryce trwa krócej i jest o połowę tańsza. Średnia cena budowania domu w terenie (nie licząc kosztów działki) wynosi 119 dolarów za stopę kwadratową. W przypadku manufactured homes cena wynosi tylko 57 dolarów.

Przenośne domy są też zwykle małe. Ich powierzchnia wynosi najczęściej między 1000 a 2200 stóp kwadratowych. W połączeniu z niskim kosztem budowy daje to szansę wielu rodzinom na zakup własnego, w dodatku nowego domu. Średnia cena nowego tradycyjnego domu budowanego na działce wynosiła w ub. roku 481.700 dolarów. Nowy dom z fabryki sprzedawano natomiast średnio po 112 tysięcy.

W tym roku, po raz pierwszy od 15 lat (czyli od poprzedniego kryzysu), produkcja nowych manufactured homes przekroczy 100 tysięcy. To aż 23% więcej niż w 2016 roku. Oczywiście można też kupić taki dom używany. Jest ich w USA 4,3 mln i mieszkają w nich 22 mln ludzi. Ceny bardzo mocno zależą jednak od lokalizacji. W stanie Waszyngton mediana cen takich domów używanych przekracza nawet 100 tysięcy dolarów. W sąsiednich stanach - Oregonie i Kalifornii - wynoszą odpowiednio 93.500 i 91.400 dolarów. Najtańsze są z kolei w stanach: Nebraska, Iowa i Ohio. Tam mediana nie osiąga nawet 25 tysięcy dolarów.

Co ciekawe, manufactured homes okazują się być doskonałą inwestycją. W latach 2014-2019 (ostatnich, za które dostępne są dane), aż w 27 stanach ich wartość rosła szybciej niż wartość domów tradycyjnych. Ogółem, tradycyjne domy zyskały w tym czasie na wartości 33%, a domy przenośne 40%.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!