Mieszkańcy New Jersey i Nowego Jorku uciekają przed podatkami

Floryda kojarzona jest jako miejsce, gdzie przeprowadzają się emeryci. Władze tego stanu podały jednak ostatnio, że przyjeżdża tam coraz więcej młodych ludzi. Przenoszone są tam także biura, a nawet główne kwatery dużych biznesów. Przykładem tego są firmy inwestycyjne Elliott Management i Blackstone, a także sieć punktów sprzedających kanapki Subway, która przenosi część swoich biur do Miami.

Taki trend jest widoczny od dawna. Od 2010 do 2020 roku populacja Florydy powiększyła się o 2,7 mln ludzi. To oznacza przyrost o 14,6%, a więc dwukrotnie szybszy niż notowany w całym kraju. Ale okres pandemii Covid-19 jeszcze bardziej nasilił przeprowadzki na Florydę. Praca zdalna umożliwia wybranie sobie dowolnego miejsca do zamieszkania, a klimat tego stanu z pewnością przyciąga.

Jimmy Patronis, który zarządza stanowymi finansami, powiedział niedawno w wywiadzie, że na Florydę przeprowadza się obecnie 900 osób dziennie. Gdyby takie tempo miało się utrzymać, do stanu przyjechałby kolejny milion ludzi w ciągu zaledwie trzech lat. Tylu nowych mieszkańców pojawiłoby się niezależnie od przyrostu naturalnego.

Czytaj także: Amerykanie wolą inwestować w domy niż na giełdzie

Wyjaśniając zjawisko migracji na Florydę, Jimmy Patronis wskazał na dwa stany: Nowy Jork i New Jersey. Nazwał je "finansowymi wykolejeńcami", ze względu na wysokie podatki. Stwierdził, że mieszkańcy tych stanów postanawiają "opuścić podatkowe piekło" i przeprowadzają się na Florydę. Floryda ma bowiem zerową stawkę podatku od dochodu.

Praca zdalna w ciepłym klimacie wydaje się być bardziej atrakcyjna.


Brak stanowego podatku od dochodu (state income tax) jest znaczący przede wszystkim dla ludzi dużo zarabiających. Stanowe podatki są bowiem dużo niższe od federalnych, od których nie da się uciec w żadnym stanie. Faktem jest jednak, że Nowy Jork i New Jersey nie zachęcają milionerów do pozostania. W Nowym Jorku pojawiła się nawet w kwietniu nowa propozycja jeszcze większego opodatkowania najzamożniejszych mieszkańców tego stanu.

Czytaj także: Gubernatorzy 23 stanów blokują zasiłki dla bezrobotnych

Wysokie podatki w Nowym Jorku i w New Jersey dotyczą nie tylko dochodów, ale także dorobku, jakim są nieruchomości. Podatki od nieruchomości są w New Jersey najwyższe w całych Stanach Zjednoczonych, a w Nowym Jorku niewiele niższe.

Dla osób zmieniających stan zamieszkania - szczególnie dla tych, którzy milionerami nie są - wysokość podatków od nieruchomości jest bardzo ważna. Portal WalletHub, zajmujący się finansami osobistymi, pomaga w ich porównywaniu. Na podstawie danych amerykańskiego biura statystycznego opracował listę stanów i obowiązujących w nich podatków.

Podawane dane są wartościami uśrednionymi dla każdego stanu. Podatek w postaci odsetka wartości domu jest bowiem ustalany przez władze poszczególnych miast. Średni odsetek dla całego stanu obliczono dzieląc kwotę w dolarach podatku, jaką płaci przeciętny mieszkaniec, przez wartość przeciętnego domu w tym stanie.

Czytaj także: Genetycznie zmodyfikowana armia komarów atakuje

Zaskoczeniem może być fakt, że najniższy odsetek podatku płacą mieszkańcy stanu, gdzie życie jest bardzo drogie. Chodzi o Hawaje, gdzie średni podatek wynosi zaledwie 0,28%. To wystarcza, bo przy średniej wartości domu 615.300 dolarów, płacona kwota wynosi przeciętnie 1715 dolarów.

Następny na liście stan to z kolei biedna Alabama. Podatek to tylko 0,41%, a średnia wartość domu to zaledwie 142.700 dolarów. Przeciętny właściciel domu płaci więc... 587 dolarów rocznie. Z drugiej strony listy jest New Jersey, gdzie efektywny podatek wynosi 2,49%. Średnia wartość domu wynosi 335.600 dolarów, więc przeciętna kwota podatku to aż 8362 dolary.

Kolejne za New Jersey stany to: Illinois (2,27%), New Hampshire (2,18%) i Connecticut (2,14%). Nowy Jork znajduje się na 9. miejscu, z przeciętnym podatkiem 1,72%. Przeciętny dom w tym stanie ma wartość 313.700 dolarów, więc płacony podatek to 5407 dolarów. Floryda znajduje się w środku listy, na miejscu 28. Przeciętny podatek to 0,89%, co przy średniej wartości domu 215.300 dolarów oznacza kwotę 1.914 dolarów.

Czytaj także: Najlepsze miejsce na emeryturę

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!