Miasteczko marzeń firmy Google

Google to dla większości ludzi wyszukiwarka internetowa i szereg innych serwisów oferowanych internautom. Ale to także firma Google LLC, należąca do gigantycznej firmy Alphabet, Inc., mającej możliwości finansowe proporcjonalne do popularności Google. Korzysta z tych możliwości, tworząc oryginale projekty, które dla większości przedsiębiorstw są całkowicie nierealne.

Najnowszym projektem Google jest budowa kampusu w pobliżu swojej siedziby, a więc kompleksu mieszkalnego dla pracowników. Nie będzie to jednak po prostu kilka hoteli pracowniczych, ale małe miasteczko o powierzchni 40 akrów (ponad 16 hektarów). Będzie w nim wszystko, co potrzebne w każdym mieście - sklepy, restauracje, parki i miejsce dla sportu.

Każdy z tych elementów ma być dostępny dla wszystkich mieszkańców w odległości nie większej niż 10 minut piechotą. Teren ma być nastawiony właśnie na pieszych, jeżdżących na rolkach lub rowerami. Dla samochodów zbudowane będzie 12 garaży, a dotychczasowe parkingi na ulicach mają być zastąpione terenami zielonymi.

Czytaj także: Sprawa o miliard dolarów

Nowe miasteczko będzie miało 1850 mieszkań, z czego 20% ma być "przystępne cenowo". Żaden z budynków nie będzie wyższy niż 12 pięter. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji sklepy, restauracje i punkty usługowe o łącznej powierzchni 30 tysięcy stóp kwadratowych.

Na fotografiach powyżej wizja miasteczka Middlefield Park


Kolejne 20 tysięcy zajmą różne miejsca użytku publicznego. Będzie też boisko sportowe, basen i system sześciu połączonych ze sobą parków. Łącznie na rekreację przeznaczono 12 akrów, a więc 30% powierzchni miasteczka.

Czytaj także: Ucieczka z Nowego Jorku

Kampus ma powstać tuż obok siedziby Google, która znajduje się w miejscowości Mountain View, w Kalifornii. Nowe miasteczko ma mieć nazwę Middlefield Park i mają w nim powstać również nowe biura, o powierzchni 654 tysięcy stóp kwadratowych. Google będzie miało w tym miejscu łącznie 1,3 mln stóp kwadratowych biurowej powierzchni.

Co ciekawe, planu ogłoszonego w tym miesiącu, nie powstrzymała pandemia. Wielka inwestycja budowy nowych biurowców i zaplecza mieszkalnego dla pracowników kłóci się nieco z obecnymi realiami. Żadna z dużych firm technologicznych nie ściągnęła pracowników z powrotem do biur, polegając na pracy zdalnej. Google ogłosił, że nie zamierza wznawiać normalnej pracy biurowej co najmniej do lipca 2021 roku.

Czytaj także: Obniżka ceny instalacji paneli fotowoltaicznych

Plany Google nie są bynajmniej odosobnione. W ubiegłym miesiącu Amazon ogłosił, że powiększy swoje biura w sześciu lokalizacjach w całych Stanach Zjednoczonych. W budowę biurowców zainwestuje 1,4 miliarda dolarów.

Również w sierpniu, umowę o pozyskaniu nowych biur podpisał Facebook. Powierzchnia 730 tysięcy stóp kwadratowych ma służyć rozszerzeniu pracy inżynierskiej w Nowym Jorku.

Czytaj także: Walmart - Amazon 2:0

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!