Łapówka na skalę amerykańską

Łapówki kojarzą się zwykle z krajami o chwiejnych ustrojach, często biednymi lub przechodzącymi poważne problemy ekonomiczne. Państwowi urzędnicy są zwykle słabo opłacani, w związku z czym podatni na korupcję.

Ale łapówki są obecne również w Stanach Zjednoczonych i to nawet w firmach prywatnych.

W Los Angeles aresztowano byłego managera koncernu General Motors. 46-letni Hyoung Nam So pracował dla tej firmy w latach 2013-2015 i był odpowiedzialny za zakup części do produkcji samochodów. W jego gestii znajdowały się zakupy elementów wyposażenia wnętrza samochodu.

W typowym neseserze o wymiarach 18 x 12 x 4,5 cali zmieści się milion dolarów.


Został oskarżony o przyjęcie zaledwie jednej łapówki, w 2015 roku. Otrzymał ją od producenta części samochodowych w Korei Południowej. Nazwa producenta nie została ujawniona, ale w Korei doszło już do oskarżenia firmy o przekupstwo.

Hyoung Nam So zadbał o to, aby przetarg na dostawę części wartych 35 milionów dolarów wygrała firma, od której otrzymał pieniądze. Kwota łapówki wynosiła 10% kontraktu, więc nieuczciwy manager otrzymał 3,45 mln dolarów.

Tak potężną sumę dostał w gotówce. Jak napisano w akcie oskarżenia, pierwsza transza wynosiła milion dolarów i została przekazana w hotelowym pokoju. Historia jak z filmu, ale wydarzyła się naprawdę, w dodatku dotyczyła tak poważnej firmy jak General Motors.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!