Koniec toreb jednorazowych w New Jersey

Już za kilka dni w stanie New Jersey obowiązywać będą najsurowsze w Stanach Zjednoczonych przepisy określające zasady używania jednorazowych toreb plastykowch na zakupy. Od 4 maja 2022 roku, do sklepów spożywczych w New Jersey najlepiej będzie udać się z własną torbą, żeby mieć w co zapakować zakupy. Tego dnia na terenie całego stanu zacznie w sklepach obowiązywać zakaz wydawania oraz sprzedaży klientom jednorazowych toreb plastykowych, do których zazwyczaj pakowane są zakupione artykuły spożywcze. Zabronione będzie też sprzedawanie posiłków w styropianowych pojemnikach.

Twórcy tego zakazu przewidzieli możliwość używania papierowych toreb, ale dotyczy to małych sklepów oraz sklepów, które nie sprzedają żywności. W przypadku sklepów spożywczych o powierzchni większej niż 2500 stóp kwadratowych (232 m2), nie będzie można używać również toreb papierowych. Sklepy mogą oferować klientom wyłącznie nabycie bardziej trwałych toreb wielokrotnego użytku czyli takich wytrzymujących użycie przez co najmniej 125 razy - jak precyzują stanowe przepisy.

O wprowadzeniu zakazu używania popularnych jednorazówek w sklepach wiadomo było od początku listopada 2020 roku, kiedy gubernator Phil Murphy podpisał stosowną ustawę w tej sprawie. Jej obowiązywanie odsunięto w czasie o 18 miesięcy, właśnie do 4 maja 2022 roku. Stanowi ustawowadcy dali biznesom w New Jersey półtora roku na przygotowanie się do najbardziej restrykcyjnego w tej kwestii prawa w kraju.

Jak wyjaśniają autorzy ustawy, ma ona na celu ograniczenie używania plastyku, który w ogromnych ilościach trafia na wysypiska śmieci oraz do ekosystemu naszej planety. Ogromne ilości plastyku przedostają się do oceanów i mórz. Eksperci od ochrony środowiska w New Jersey podają, że w niedalekiej przyszłości masa pływającego w oceanach plastyku przekroczy masę wszystkich żyjących tam ryb.

W New Jersey kończy się pakowanie zakupów w jednorazowe torby.


Najgorsze jest to, że plastyk nie ulega degradacji, a jedynie rozdrobnieniu. Z czasem rozpada się na coraz mniejsze kawałki, aż do mikroskopijnych wielkości, co jest groźne nie tylko dla zwierząt, ale także ludzi.

Nowych danych na temat szkodliwości plastyku dostarczyli niedawno holenderscy naukowcy. Jako pierwsi stwierdzili obecność mikroskopijnych cząstek plastyku w krwioobiegu człowieka. Analiza próbek krwi przeprowadzona wśród uczestników badania wykazała obecność niewielkich cząstek plastyku w ilości nie przekraczającej średnio 1,6 mikrogramów (mikrogram to milionowa części grama) na badaną osobę. To bardzo niewielka ilość plastyku - ekwiwalent jednej łyżeczki od herbaty na 10 dużych wanien wody.

Holenderscy naukowcy wyjaśniają, że problem obecności plastyku we krwi człowieka został zaobserwowany stosunkowo niedawno i nie wiadomo jeszcze, jakie mogą być długofalowe konsekwencje plastyku dla zdrowia. We krwi badanych osób stwierdzono obecność najbardziej popularnego rodzaju plastyku (PET), używanego do produkcji butelek i opakowań artykułów spożywczych. Niewiele wiadomo na temat innych rodzajów plastyku i ich koncentracji w różnych częściach ciała człowieka.

Wprowadzony w New Jersey zakaz udostępniania przez sklepy spożywcze plastykowych toreb nie oznacza jednak, że klient nie będzie mógł zabrać na zakupy swojej własnej plastykowej torby. Przepisy nie narzucają kupującym, w jaką torbę mają zapakować zakupy. Narzucają jedynie sklepowi, jaką torbę może zaoferować klientowi.

Choć najbardziej preferowaną przez legislatorów torbą na zakupy jest ta mocniejsza, z uchwytami, wielokrotnego użytku, w przepisach przewidziano wiele wyjątków dla plastyku. Przykładowo surowe mięso, rybę czy kurczaka będzie można w sklepie zapakować klientowi w woreczek plastykowy. Podobnie jest z warzywami i owocami, cukierkami i kwiatami, a także produktami spożywczymi w niewielkich porcjach. Ponadto apteka może zapakować sprzedane leki w plastykową torbę.

Gubernator Phil Murphy wprowadził też dodatkowe ulgi dla organizacji charytatywnych rozdających żywność najuboższym w New Jersey. Zakaz pakowania żywności w plastykowe "jednorazówki" został odroczony o pół roku dla tych organizacji oraz dla tzw. banków żywności. Ponadto władze stanowe przeznaczą 600 tysięcy dolarów na zaopatrzenie organizacji charytatywnych rozdających żywność ubogim w 500 tysięcy darmowych toreb wielokrotnego użytku. Programem tym objęte będą także schroniska dla bezdomych oraz parafie i inne instytucje religijne, wydające ciepłe posiłki najuboższym.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!