IRS wysłał już pieniądze, a na podatki poczeka miesiąc dłużej - cz. 2/2

Najpierw przeczytaj pierwszą część artykułu IRS wysłał już pieniądze, a na podatki poczeka miesiąc dłużej - cz. 1/2

Zdecydowana większość pieniędzy z pakietu stymulacyjnego przekazywana jest przelewem na konto. IRS używa danych o koncie podatnika, które posiada z wcześniejszych operacji. Jeżeli takich danych nie ma, wysyła papierowy czek na fizyczny adres podatnika. Na 90 milionów dotychczasowych wypłat, papierowych czeków wysłano tylko 150 tysięcy.

Tak jak podawaliśmy już wcześniej, jednorazową wypłatę 1400 dolarów ma otrzymać każdy podatnik o zarobkach do 75 tysięcy dolarów, a w przypadku małżeństwa do 150 tysięcy. Osoby zarabiające 75-80 tysięcy (małżeństwa 150-160 tysięcy) będą otrzymywać stopniowo zmniejszającą się kwotę. Po 1400 dolarów wypłacone zostanie także na każdą osobę na utrzymaniu podatnika, bez względu na wiek tych osób.

Wypłaty otrzymają tylko obywatele i stali rezydenci USA czyli osoby posiadające zieloną kartę. Konieczne jest więc posiadanie numeru Social Security. Numer używany do rozliczeń podatkowych przez osoby bez pozwolenia na stały pobyt - Individual Taxpayer Identification Number (ITIN) nie wystarcza.

Czytaj także: Fed zapowiada inflację, ale się jej nie boi

W przypadku małżeństw rozliczających się razem, gdy jedno z małżonków nie ma numeru Social Security, 1400 otrzyma tylko ten małżonek, który ma taki numer. Pieniądze będą też wypłacone na wszystkie dzieci z numerem Social Security.

IRS kieruje wypłaty do osób, które figurowały w rejestrze urzędu 1 stycznia 2021 roku. Może więc wysłać pieniądze na konto osoby, która zmarła po tej dacie. Nie uwzględni natomiast dziecka, które się urodziło w 2021 roku, a nawet w 2020, jeżeli za ostatni rok nie zostało jeszcze złożone rozliczenie podatkowe, gdzie dziecko byłoby już wpisane. W takiej sytuacji, należne 1400 dolarów będzie można uwzględnić przy rozliczaniu podatków za rok 2021.

Urząd Internal Revenue Service oferuje na swojej stronie internetowej możliwość sprawdzenia statusu swojej wypłaty. Narzędzie nazywa się Get My Payment i znajduje się pod adresem: https://www.irs.gov/coronavirus/get-my-payment. Do skorzystania z niego potrzebne są: numer Social Security (lub ITIN), data urodzenia, adres korespondencyjny. Narzędzie podaje informację, kiedy mają być nam przesłane pieniądze lub kiedy tego już dokonano i na które konto. Może też pojawić się komunikat "Payment Status Not Available", który oznacza, że IRS nie zaplanował jeszcze wysłania nam pieniędzy.

Czytaj także: Kolejny pakiet stymulacyjny, pieniądze dla ludzi, podatki dla firm

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!