Druga szczepionka na Covid-19 jest jeszcze lepsza niż pierwsza

W ciągu zaledwie tygodnia od ogłoszenia przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer, że przy współpracy z niemiecką firmą BioNTech opracował szczepionkę na koronawirusa Covid-19, kolejna firma podała, że również ma taką szczepionkę. Jest to amerykańska firma ze stanu Massachusetts, Moderna Inc., która bierze udział w rządowym programie Operation Warp Speed i otrzymała od rządu USA 1 miliard dolarów dotacji na badania.

Szczepionka Moderny opiera się na tej samej nowatorskiej technologii, co preparat Pfizera i BioNTech. Wykorzystuje syntetyczny rodzaj kwasu rybonukleinowy, zwanego przekaźnikowym (mRNA) do wywołania immunologicznej reakcji organizmu. Technologia ta nigdy jeszcze nie była zastosowana w jakiejkolwiek innej szczepionce.

Rezultaty są jednak bardzo obiecujące. Zwykłe szczepionki mają często skuteczność rzędu tylko 60%-70%. Tymczasem Pfizer podał, że szczepionka na Covid-19 jest skutczna w ponad 90%. Natomiast Moderna ogłosiła, że jej preparat działa w aż 94,5% przypadków. Tak pokazały szeroko zakrojone badania, które rozpoczęto już 27 lipca. Objęły one aż 30 tysięcy ochotników, którzy dali się zaszczepić i byli badani w 89 ośrodkach w całych Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Zima bez szczepionki na koronawirusa. 90% Amerykanów zagrożonych.

Obydwie szczepionki wymagają podania jej dawki dwukrotnie, w odstępie miesiąca. Produkt Moderny ma jednak ogromną zaletę w stosunku do preparatu Pfizera i BioNTech. Nie wymaga głębokiego mrożenia w temperaturze nie wyższej niż -94oF (-70oC), aby zachować sześć miesięcy okresu jej przydatności. Wystarczy temperatura -4oF (-20oC), którą można uzyskać w zwykłej zamrażarce.

Moderna Technology Center w Norwood, w stanie Massachusetts.


Dłuższy jest też okres przydatności przy przechowywaniu w zwykłej lodówce, czyli w temperaturze 36-46oF (2-8oC). W przypadku szczepionki Pfizera i BioNTech wynosi on tylko 5 dni. Moderna gwarantuje przydatność produktu w takich warunkach przez 30 dni. To zdecydowanie ułatwia dystrybucję i aplikowanie szczepionki mieszkańcom mniej zurbanizowanych rejonów.

Czytaj także: Szczepionka już jest, ale będą kłopoty z jej dystrybucją

Zgodnie z umową z Moderną, rząd USA ma zagwarantowane 100 milionów dawek szczepionki za kwotę 1,53 miliarda dolarów. To wystarczy do zaszczepienia 50 mln ludzi wymaganymi dwoma dawkami. Ma też możliwość dokupienia kolejnych 400 mln dawek. Moderna ocenia, że w 2021 roku wyprodukuje w ośrodkach rozmieszczonych w różnych krajach od 0,5 do 1 miliarda szczepionek.

Uwzględniając pierwszą szczepionkę, Stany Zjednoczone mają więc już zagwarantowane ilości pozwalające zaszczepić wszystkich mieszkańców USA. Umowa z Pfizerem mówi o zakupie 100 mln dawek za sumę 1,95 miliarda dolarów i zawiera opcję dokupienia dalszych 500 milionów dawek. Łącznie od obydwu producentów, jeszcze w tym roku Amerykanie mają otrzymać 60 mln dawek. Szczepienia będą darmowe, bez względu na to, czy ktoś posiada ubezpieczenie czy nie.

Czytaj także: Nadchodzi czas płacenia rachunków

Pfizer zapowiedział złożenie już w tym tygodniu całej dokumentacji potrzebnej do zezwolenia na dystrybucję szczepionki, udzielanego przez rządową agencję Federal Drug Administration (FDA). Moderna zrobi to prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Moderna podaje jednak, że w ramach programu Operation Warp Speed, po otrzymaniu zezwolenia będzie mogła uruchomić dystrybucję w ciągu zaledwie kilku godzin. Miliony szczepionek ma już bowiem wyprodukowanych i czeka jedynie na formalne pozwolenie ich użycia.

Pfizer i Moderna zamierzają ubiegać się o pozwolenie na dystrybucję szczepionek także w Europie i innych krajach świata. Tymczasem Chiny i Rosja już rozpoczęły szczepienia przy użyciu własnych preparatów. Władze Rosji pozwoliły na użycie szczepionki o nazwie Sputnik-V COVID-19 już w sierpniu. Jednak dopiero w ubiegłym tygodniu, 11 listopada ogłoszone zostały wyniki badań nad Sputnikiem-V. Rosyjscy naukowcy twierdzą, że wykazała ona skuteczność 92%.

Czytaj także: Czy Donald Trump ułaskawi samego siebie?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!