Co się dzieje ze sportem w telewizji?

Kilkakrotnie pisaliśmy o różnych fenomenach społecznych, zaobserwowanych w czasie pandemii koronawirusa. To historycznie wyjątkowa sytuacja, więc ujawniają się też zjawiska, których nie było nigdy wcześniej. Niektórych tych zjawisk socjologowie, ani żadni inni naukowcy nie potrafią wyjaśnić.

Tak jest m.in. ze sportem. Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią spowodowały przerwanie rozgrywek sportowych. Dla kibiców było to szczególnie bolesne, bo akurat w tym właśnie czasie mieli znacznie więcej czasu na oglądanie sportu w telwizji. Wielu z nich przestało chodzić do pracy, pracowało w ograniczonym czasie albo pracowało w domu, oszczędzając sporo czasu na dojazdach.

Dopiero po kilku miesiącach rozgrywki różnych lig sportowych zaczęto wznawiać. I choć odbywały się przy pustych trybunach, można je było oglądać w telewizji. Wydawało się, że kibice stęsknieni za sportowymi emocjami, będą bić rekordy oglądalności.

Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Co więcej, oglądalność nie tylko poszła w górę, ale... spadła. Dotyczy to wszystkich czterech największych lig sportowych Ameryki. W najmniejszym stopniu ligi futbolu amerykańskiego, być może dlatego, że NFL wystartowała mniej więcej w tym samym czasie, jak co roku. Oglądalność meczów we wrześniu była jednak o 14% niższa niż przed rokiem.

Czytaj także: Najwięksi hazardziści są w New Jersey

14% to wyraźny spadek, ale żaden dramat w porównaniu do innych lig. Ligę baseballa ogląda już 40% mniej telewidzów niż w ubiegłym roku. Prawdziwym szokiem można natomiast nazwać spadek oglądalności o ponad połowę (!) finałowych meczów ligi NBA (w ubiegły weekend mistrzostwo wywalczyła drużyna Los Angeles Lakers, pokonując Miami Heat w finałowej serii meczów 4:2). Rekord należy natomiast do finału rozgrywek hokejowych w lidze NHL. Mecze o Puchar Stanley'a oglądało aż 61% mniej telewidzów niż w roku ubiegłym.

Potocznych prób wyjaśnienia tak ogromnego spadku zainteresowania sportem w telewizji jest wiele. Komentatorzy najczęściej obwiniają sportowców, którzy w ostatnim czasie zaangażowali się w wypowiedzi polityczne. Wcześniej było to niemal niespotykane.

Badanie przeprowadzone przez Marist College zdecydowanie jednak zaprzeczają tej teorii. Prawie połowa badanych kibiców - 46% - twierdzi, że polityczne deklaracje w sporcie nie zmieniły ilości oglądanych przez nich rozgrywek. 32% potwierdziło, że wmieszanie polityki zniechęciło ich do oglądania sportu. Ale jednocześnie 21% stwierdziło coś przeciwnego - obecnie oglądają oni sportu więcej niż poprzednio.

Badania nie potwierdzają też, aby wybory prezydenckie w jakikolwiek sposób odciągały ludzi od oglądania sportu. Wpływu nie miały też zmiany niektórych przepisów w rozgrywkach. Zmiany te były najsilniejsze w baseballu, a akurat ta dziedzina sportu doznała najmniejszego spadku zainteresowania.

Czytaj także: Leo Messi za półtora miliarda zagra w Nowym Jorku?

Pewnym wytłumaczeniem może być skumulowanie rozgrywek różnych lig w tym samym czasie. Zwykle są one rozłożone na różne pory roku. Ale eksperci wskazują na jeszcze inne zjawisko, które zostało potwierdzone badaniami. Jest to ogólny spadek zainteresowania sportem.

Badanie pokazało, że liczba Amerykanów, która w ogóle ogląda sport, spadła z 60% do 57%. Zmiana jest niewielka, ale na przestrzeni kilku lat i w konkretnych dziedzinach sportu jest już bardziej widoczna. Oglądalność koszykówki i baseballa spadła aż o 16%. A w przypadku futbolu amerykańskiego aż o jedną czwartą.

Przyczyn takiego trendu może być wiele. Ale narzuca się myśl o komercjalizacji sportu i jego wyczynowości. Sportowcy w coraz większym stopniu są produktami wieloletnich inwestycji w ich trening, ale też i fizjologię, od najmłodszych lat. Z drugiej strony, młodzi ludzie mają coraz mniej zapału do ciężkiego treningu. A nawet zwykłego sportu rekreacyjnego, mając coraz łatwiejszą alternatywę rozrywki wirtualnej. A jak wiadomo, najwierniejsi kibice są wśród tych, którzy sami jakiegoś sportu spróbowali, choćby amatorsko.

Czytaj także: Chłopak spełnił marzenie - Plotki o artystach

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!