Amerykanie przewidują zamieszki albo nawet wojnę domową - cz. 2/2

Przeczytaj najpierw pierwszą część artykułu: Amerykanie przewidują zamieszki albo nawet wojnę domową - cz. 1/2

Inne badanie opublikowane w październiku pokazuje, że Amerykanie skłonni są nawet mówić o zagrożeniu wojną domową. Prowadzący badanie nie zdefiniowali, czy mają na myśli konfikt zbrojny. Ale zadali pytanie, w którym wprost jest mowa o wojnie: "Na ile zgadzasz się ze stwierdzeniem, że Stany Zjednoczone są na skraju kolejnej wojny domowej".

I z tak dobitnym sformułowaniem zgodziło się aż 61% Amerykanów! W tym 40% zrobiło to "zdecydowanie", a 21% "w pewnym stopniu". Grupa 16% w pewnym stopniu nie zgadza się, a zaledwie 23% zdecydowanie nie zgadza się ze stwierdzeniem, że USA są na skraju wojny domowej.

Czytaj także: Czy wirus wpłynie na wyborcze sondaże? - cz. 1/2

Należy podkreślić, że identyczne poglądy pod tym względem mają obydwie strony. Zdecydowanie o wojnie mówiło 52% skrajnych konserwatystów i 52% skrajnych liberałów. Osoby o bardziej umiarkowanych poglądach mówiły o tym w 33-35%.

W USA nie brakuje uzbrojonych ludzi. Ewentualna wojna domowa byłaby krwawa.


W tym kontekście zatrważająco zabrzmiały odpowiedzi na kolejne pytanie tego samego badania. Okazało się, że 52% Amerykanów planuje lub już dokonało zapasów podstawowych artykułów potrzebnych do życia. Częściej robiły to osoby o skrajnych poglądach - 65% zdecydowanych liberałów i 57% zdecydowanych konserwatystów.

Należy jednak wyjaśnić, że najczęstszym powodem zakupów nie jest wcale obawa przed wybuchem wojny. Wśród osób, które gromadzą najpotrzebniejsze artykuły, 58% robi to z obawy przed nasileniem się epidemii koronawirusa. Pozostali obawiają się jednak różnego rodzaju niepokojów. 23% wiąże to z polityką, a 19% z zamieszkami na tle rasowym.

Potencjalnych powodów do obaw jest więc dużo. Badacze zjawisk społecznych podkreślają, że nie pamiętają takiej sytuacji, aby Amerykanie tak powszechnie przewidywali tak tragiczne wydarzenia. I wygląda na to, że dzień wyborów prezydenta nie przyniesie żadnej poprawy. Bez względu na to, kto wygra.

Czytaj także: Nosić maseczki czy nie?

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!