300 mln szczepionek i lepsze nastroje Amerykanów

Liczba podanych szczepionek na Covid-19 w USA zbliża się do 300 milionów. W dniu 1 czerwca wynosiła prawie 297 milionów, a biorąc pod uwagę tempo szczepień, można oczekiwać, że 300 milionów zostanie przekroczone w najbliższy weekend. W ciągu minionego tygodnia, dziennie podawano 1,1 mln szczepionek.

Tempo szczepień jest obecnie dużo niższe od notowanego w marcu czy kwietniu, gdy wynosiło 2-3 mln dziennie. Ale i tak liczba zaszczepionych napawa optymizmem. Przynajmniej jedną dawkę otrzymało prawie 169 mln Amerykanów, a w pełni zaszczepionych jest ponad 136 milionów.

To oznacza, że pełną dawkę przyjęło 41% społeczeństwa. Ale biorąc pod uwagę tylko dorosłą populację, odsetek ten wynosi już 52%. Osoby w wieku powyżej 65 lat osiągnęły poziom 75% w pełni zaszczepionych. Aby osiągnąć tzw. odporność populacyjną, potrzeba zaszczepienia 60-70%, a według niektórych naukowców nawet wyższy odsetek społeczeństwa.

Czytaj także: Pracownicy boją się wracać do biur

W połowie kwietnia wyliczaliśmy, że 1 czerwca zaszczepionych będzie już 60% amerykańskiego społeczeństwa. Ale robiliśmy to na podstawie ówczesnego tempa szczepień. A ono wynosiło aż 3,35 mln dawek dziennie. Teraz jest trzykrotnie słabsze, dlatego osiągnięto tylko dwie trzecie tego celu - 41%.

Zdejmowanie maseczek wiąże się z coraz mniejszą obawą przed wirusem Covid-19.


Zaszczepienie 60% mieszkańców USA wydaje się jednak ciągle realne w stosunkowo niedługim czasie. W innych krajach jest z tym bardzo różnie. Państwa najbogatsze szczepią swoich obywateli nawet 30 razy szybciej niż najuboższe. Niemniej jeszcze przed weekendem powinna zostać osiągnięta liczba 2 miliardów podanych dawek na całym świecie. Do tej pory podano ich 1,98 mld w 176 krajach. Dziennie podaje się obecnie 35,6 mln szczepionek.

Czytaj także: Nadchodzi najgorsza susza od wielu lat

Liczba zakażeń w skali globalnej jest ciągle wysoka. W maju wynosiła średnio 628 tysięcy przypadków dziennie. W Stanach Zjednoczonych widać wyraźny spadek. W maju notowano 33 tysiące zakażeń dziennie, a więc prawie dwa razy mniej niż w kwietniu, gdy zakażeń było 65 tysięcy dziennie.

Jest też znacznie lepiej niż było u progu lata rok temu. Tuż przed Memorial Day 2020 roku w szpitalach było 46 tysięcy ludzi z powodu wirusa Covid-19. A 5% wykonywanych testów wykazywało nowe przypadki zakażenia. W tym roku, na Memorial Day było już tylko 27 tysięcy hospitalizowanych, a pozytywne testy stanowią 2,3% wszystkich wykonywanych.

Czytaj także: Zalewanie wirusa alkoholem

Znacznie lepsze są też nastroje Amerykanów. Według badań YouGov, rok temu aż 70% społeczeństwa obawiało się wirusa Covid-19. Teraz odsetek ten spadł do 50%, przy czym tylko 15% "bardzo się obawia", a 35% "trochę się obawia" wirusa. To najbardziej optymistyczne wyniki sondażowe od wybuchu epidemii. Ponadto już tylko 32% Amerykanów uważa epidemię za "bardzo duży problem". To o połowę mniej niż rok temu, gdy sądziło tak 61%.

Nic więc dziwnego, że maleje też liczba osób zakładających na twarz maseczki ochronne. Jeszcze pod koniec marca 57% Amerykanów twierdziło, że poza domem zakładają je zawsze. Teraz odsetek ten spadł do 35%.

Optymistyczne są wyniki sondażu w sprawie stosunku do szczepień. Już tylko 18% Amerykanów mówi, że nigdy nie przyjmie szczepionki na Covid-19. Spadek niechęci do szczepienia nastąpił w wielu grupach. Na przykład wśród osób identyfikujących się jako republikanie - czyli w grupie najbardziej sceptycznej - negatywne podejście zmniejszyło się z 35% na początku maja do 28% na koniec miesiąca.

Czytaj także: Gubernatorzy 23 stanów blokują zasiłki dla bezrobotnych

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!