Zmiana w przepisach obniżyła oprocentowanie pożyczek na dom

Jest nareszcie jakaś dobra wiadomość dla osób pragnących kupić dom. Nie chodzi o ceny, bo te ciągle rosną. Ale koszt zakupu będzie teraz nieco niższy, dzięki zmianom w przepisach dotyczących udzielania kredytu. A właściwie dzięki wycofaniu zmian, dokonanych w ubiegłym roku.

Latem ubiegłego roku ogłoszono, że ze względu na epidemię Covid-19, potrzebne jest wsparcie dwóch rządowych instytucji finansowych, odnotowujących straty. Są to banki Fannie Mae i Feddie Mac, które skupują większość kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Aby pokryć straty wywołane epidemią, Federal Housing Finance Agency - która nadzoruje Fannie Mae i Feddie Mac - zapowiedziała wprowadzenie dodatkowej opłaty przy udzielaniu kredytów.

Opłata miała być wprowadzona od września, ale ostatecznie weszła w życie od grudnia. Wynosiła ona aż 0,5% wartości pożyczki. Oczywiście banki natychmiast przerzuciły ten koszt na swoich klientów. Objawiało się to w wyższym oprocentowaniu pożyczki.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne zdrożało i zdrożeje jeszcze bardziej

Po zaledwie 8 miesiącach działania opłaty, zostanie ona zniesiona. Od 1 sierpnia nie będzie już pobierana od banków, a banki nie będą musiały obciążać swoich klientów. Nie należy się raczej obawiać, że banki wykorzystają sytuację, aby podwyższyć swoje zarobki. Konkurencja pomiędzy nimi spowodowała już ich reakcję.

Choć opłata zniesiona będzie dopiero od przyszłego miesiąca, instytucje finansowe udzielające kredytów zareagowały już na samą tego zapowiedź. Dzień przed zapowiedzią, 30-letnie pożyczki były udzielane średnio na 3,04%. Kilka dni później, średnie oprocentowanie spadło już do 2,87%. W miniony czwartek, Freddie Mac podał, że jest to już tylko 2,78%. Tuż przed wybuchem epidemii, na początku 2020 roku, oprocentowanie kredytów było o prawie punkt procentowy wyższe - wynosiło 3,72%.

Czytaj także: Szukanie ludzi do pracy może wkrótce się skończyć

Na zmianie w przepisach zyskają także osoby, które przefinansowują swoją pożyczkę. Najpopularnieszy w takich sytuacjach kredyt udzielany jest na 15 lat. Średnie oprocentowanie takich kredytów spadło na wieść o zmianie przepisów z 2,50% do 2,31%. A w ubiegły czwartek wynosiło już tylko 2,12%.

Domów na sprzedaż jest ciągle mało, więc ich ceny rosną.


Co ciekawe, wielu Amerykanów nie korzysta z historycznie niskiego oprocentowania pożyczek. Według badań firmy analitycznej Black Knight, aż 13,9 miliona posiadaczy domów w USA mogłoby zaoszczędzić średnio 293 dolary miesięcznie, gdyby dokonało przefinansowania posiadanej pożyczki.

Czytaj także: Amerykanie zbyt mało oszczędzają na emeryturę

Portal Zillow, zajmujący się handlem nieruchomościami, przeprowadził niedawno sondaż na temat korzystania z przefinansowania. Jego wyniki częściowo tłumaczą, dlaczego tak wielu posiadaczy domu nie poprawia warunków swojej pożyczki. Aż 29% ankietowanych stwierdziło, że nie przefinansowuje jej, gdyż "nie rozumie tego procesu". Tymczasem proces ten praktycznie nie różni się od wzięcia oryginalnej pożyczki na zakup domu.

Dobrą wiadomość dla kupujących podał też znany pośrednik handlu nieruchomościami, firma RE/MAX. Liczba domów na sprzedaż wzrosła w czerwcu o 1,9% w stosunku do maja. Wzrost jest niewielki, ale zdarzył się po raz pierwszy od 15 miesięcy. Oczywiście domów na sprzedaż jest ciągle mało. W stosunku do czerwca ubiegłego roku aż o 37,5% mniej.

Wzrosła też liczba domów sprzedanych. W czerwcu właściciela zmieniło ich aż 14,2% więcej niż w maju. To najgwałtowniejszy wzrost w ciągu miesiąca od 13 lat - od czasu, gdy RE/MAX zaczął gromadzić dane.

Brak domów na rynku powoduje, że ich ceny ciągle rosną. Według danych RE/MAX, dotychczasowy rekord padł w kwietniu bieżącego roku. Domy sprzedawały się wówczas po cenach, których mediana wynosiła 320 tysięcy dolarów (połowa domów sprzedawała się za cenę niższą, a połowa za wyższą od mediany). Ale w czerwcu padł nowy rekord, który wynosi 336 tysięcy dolarów.

Czytaj także: Nadchodzi fala eksmisji lokatorów. A domy coraz droższe

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!