Podatkowe porozumienie świata i inne wiadomości giełdowe

Tekst ukazał się w ostatnim numerze "abecadła", czyli w ubiegły weekend. Informacje odnoszą się więc do wydarzeń poprzedniego tygodnia.


Po bardzo emocjonującym minionym tygodniu polska waluta wróciła do łask inwestorów. Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że dolar przebije granicę 4 złotych. Na giełdzie walutowej osiągnął nawet 3,99 zł, a i średni kurs NBP miał tego dnia podobną wartość. Przez kolejne dni amerykańska waluta była jednak coraz słabsza.

A inwestorzy zdążyli ochłonąć po emocjonującym poprzednim tygodniu, gdy Rada Polityki Pieniężnej nieoczekiwanie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych, fundując spore wahania notowaniom złotego. Dodatkowych emocji dostarczyło orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, co zdaniem ekonomistów, utrudni Polsce negocjacje z Unią Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Mimo to polska waluta ma szanse na kontynuację umocnienia, za czym zdają się przemawiać sygnały z RPP, wskazujące na możliwość kolejnej podwyżki stóp już w listopadzie.

W tym tygodniu agencja Social Security Administration ogłosiła podwyżkę wypłat dla emerytów, która wynosić będzie aż 5,9%. SSA co roku ustala nowe stawki w oparciu o indeks inflacji CP-W. Tym razem inflacja jest rekordowo wysoka. Podwyżka emerytur jest więc najwyższa od 1982 roku, czyli od prawie 40 lat. Rok temu wyniosła tylko 1,3%. Podobnie duża była także w 2009 roku - wynosiła wówczas 5,8%.

Ponad 64 milionów Amerykanów otrzymywać będzie od Nowego Roku średnio o 92 dolary miesięcznie więcej. Przeciętna emerytura wzrośnie z 1565 dolarów do 1657 dolarów. Zwiększy się także poziom zarobków, do którego pobierane są podatki na Social Security. W roku obecnym jest to 142.800 dolarów, a w 2022 będzie to równe 147 tysięcy dolarów.

Inwestorzy na Wall Street odnotowali, że inflacja ma również wpływ na oprocentowanie kredytów. W minionym tygodniu średnie oprocentowanie pożyczki 30-letniej na kupno domu zwiększyło się z 2,99% przed tygodniem do 3,05% obecnie. Jest to najwyższy poziom od kwietnia br.

Podobny wzrost nastąpił w przypadku pożyczek 15-letnich, które najczęściej są wykorzystywane przy przefinansowaniu. Tydzień temu takiej operacji dokonywano średnio przy oprocentowaniu 2,23%. W minionym tygodniu przefinansowanie było opatrzone oprocentowaniem w wysokości 2,30%. Podobny poziom przy pożyczkach 15-letnich zanotowano ostatni raz w czerwcu br.

Dla spółek giełdowych ważną wiadomością minionego tygodnia było osiągnięcie historycznego porozumienia większości państw świata o minimalnych obciążeniach fiskalnych dla koncernów międzynarodowych. Negocjacje prowadzone były pod egidą OECD, a ich wynik oceniany jest jako ważny krok w stronę podatkowej sprawiedliwości.

Teraz konieczne jest opracowanie szczegółów i wpisanie międzynarodowej umowy w porządki prawne 136 krajów. UE jeszcze w tym roku zaproponuje dyrektywę, która zobowiąże 27 państw członkowskich do wdrożenia porozumienia.

Umowa obejmuje dwa filary. Filar pierwszy ma zapewnić sprawiedliwszy podział zysków i praw do opodatkowania między krajami w odniesieniu do największych i najbardziej dochodowych przedsiębiorstw międzynarodowych. Spowoduje przeniesienie niektórych praw do opodatkowania przedsiębiorstw wielonarodowych z ich krajów pochodzenia na rynki, na których prowadzą działalność i osiągają zyski, niezależnie od tego, czy firmy są tam fizycznie obecne. Dotyczy to koncernów, które można uznać za zwycięzców globalizacji: o sprzedaży globalnej powyżej 20 mld euro i rentowności powyżej 10 procent.

Filar drugi to globalna minimalna stawka podatku od osób prawnych, ustalona na poziomie 15 procent. Będzie ona miała zastosowanie do firm o przychodach powyżej 750 mln euro.

Porozumienie dotyczy tylko firm największych i tylko tych bardzo zyskownych. Najbardziej uderzy w koncerny amerykańskie, dużo mniej odczują nowe przepisy firmy europejskie. Waszyngton nie tylko jednak poparł tę umowę, ale nawet był jej inicjatorem, bo ma inne priorytety. Dla prezydenta Joe Bidena kluczowa jest agenda "uczciwego opodatkowania", ponadto i tak zamierza podnieść podatek z obecnego poziomu 10,5 procent.

Na warszawskiej giełdzie, w szerszym horyzoncie nadal obowiązuje trend wzrostowy. Początek tygodnia był bardzo optymistyczny dla inwestorów. Krajowe indeksy kontynuowały rajd, kończąc poniedziałkową sesję efektownymi zwyżkami. Pogorszenie notowań WIG20 było efektem m.in. Allegro - akcje internetowej platformy zanotowały silny spadek we wtorek - o ponad 6%. W środę kurs ponownie runął i finiszował na poziomie 51,5 zł, czyli 5,5 proc. poniżej zamknięcia z wtorku.

Co ważne, obroty akcjami Allegro zbliżyły się do 0,5 mld zł. Dla porównania, łączne obroty akcjami dużych spółek wyniosły nieco ponad 1,6 mld zł. Inwestorzy wyprzedawali akcje Allegro reagując na informacje o planach rozwoju globalnych konkurentów na krajowym rynku, głównie Amazona.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!