Zabiegi i kosmetyki, które cofają czas

Wiele czynników przyczynia się do tego, że nasza skóra się starzeje. Na niektóre nie mamy wpływu, ale wiele zależy od nas. Oto kilka podstawowych zasad: chronić skórę przed promieniami słonecznymi, stosować filtry przeciwsłoneczne, nie palić papierosów, nie nadużywać alkoholu, zdrowo się odżywiać, stosować dietę bogatą w surowe owoce i warzywa, pić dużo wody, ćwiczyć kilka razy w tygodniu, wysypiać się, stosować odpowiednie kosmetyki. Brzmi jak banał, ale to jest podstawa, aby proces starzenia spowolnić.

W sklepach stale pojawiają się nowe preparaty odmładzające, a często trudno wybrać rzeczywiście skuteczny. Jakich substancji warto w nich szukać i z jakich zabiegów korzystać?

Wiele kobiet z niepokojem nagle zauważa, że skóra straciła blask, zmarszczki uległy pogłębieniu, a nawet pojawiły się nowe. Na szczęście zwykle jest to wynik wysuszenia skóry, głównie po lecie i można ją szybko poprawić. Jednak dojrzała cera cały rok potrzebuje specjalnej pielęgnacji.

Tak jak nie ma jednej cery dojrzałej, tak też nie ma jej uniwersalnej pielęgnacji. Wszystko zależy nie od metryki i genetyki, a od tego, jak o skórę dbamy. Jeśli ktoś miał problemy dermatologiczne w młodości, z wiekiem one zwykle się nasilą. Z wiekiem zmniejsza się także wydzielanie łoju, a sebum stanowi naturalny składnik bariery hydrolipidowej skóry, zmiękcza ją, natłuszcza i chroni przed nadmierną utratą wody.

♦Te zmiany powodują, że niemal w każdym przypadku cera dojrzała jest sucha (brak jej lipidów, czyli tłuszczy) i odwodniona (zbyt szybko wyparowuje z niej woda), a czasem wręcz łuszcząca. Dlatego staje się bardziej narażona na urazy, infekcje czy podrażnienia, bo dobrze nawilżona i natłuszczona skóra jest mniej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Jej mniejsza odporność wynika również z tego, że naskórek się robi cieńszy, zmniejsza się aktywność jego komórek oraz wydłuża się czas ich złuszczania i regeneracji. Dłuższa odnowa komórkowa wpływa też na poszarzenie i zmatowienie cery oraz utrudnia wymianę składników odżywczych i metabolitów. Zatem niezwykle ważne staje się jej systematyczne złuszczanie, nawilżanie i regeneracja.

Raz w miesiącu warto oddać swoją twarz w ręce profesjonalistki. Zabiegi w gabinecie działają intensywniej niż kremy. Już po jednym skóra staje się promienna i młodsza. Często stosowanym produktem w kosmetyce są algi. Te glony to najlepsze, co naszej cerze mogła dać natura. Zawierają białka, kwasy tłuszczowe oraz cały zestaw witamin i minerałów. Nawilżają, usuwają toksyny, koją i regenerują. Dlatego często się je stosuje. Dla skóry suchej i wrażliwej świetny jest np. zabieg Cold Creme Marine, Thalgo. Kosmetyczka nakłada nam na twarz m.in. piling, ampułkę nawilżającą i odżywczą maskę. Preparaty użyte do zabiegu zawierają specjalny kompleks na bazie oleju i wosku pozyskiwanego z alg. Efekty są spektakularne. Cera się wygładza, rozjaśnia, odzyskuje blask, a zaczerwienienia znikają.

Gabinety kosmetyczne oferują wiele pożytecznych zabiegów, ale o cerę należy przede wszystkim dbać samemu.


Aby poprawić napięcie i koloryt skóry, warto skorzystać z zabiegu Geneo z użyciem specjalnego urządzenia. Na jego głowicę kosmetyczka nakłada kapsułkę o działaniu złuszczającym, a na twarzy rozprowadza żel o właściwościach odmładzających, zależnie od potrzeb cery. Następnie wykonuje masaż twarzy głowicą, podczas którego usuwa martwy naskórek. Dzięki temu substancje z żelu łatwiej się wchłaniają. Podczas zabiegu poprawia się krążenie krwi w skórze, a co za tym idzie, jej dotlenienie. Różnicę widać od razu. Cera napina się i rozjaśnia.

Jeśli chodzi o kosmetyki, to warto zwrócić uwagę na ich skład i wybrać te najbardziej skuteczne, które naprawdę ujędrniają skórę i spłycają zmarszczki. Oto wartościowe składniki.

♦Retinol - to pochodna witaminy A. Dojrzała skóra ją po prostu uwielbia, ponieważ daje szybkie i skuteczne efekty odmłodzenia. Retinol poprawia kolor skóry, ujędrnia ją, rozjaśnia przebarwienia. Krem z tą substancją najlepiej stosować na noc. Początkowo może dawać uczucie ściągnięcia i suchości, ale nie należy się tym zrażać.
♦Kwas hialuronowy - to substancja naturalnie występująca w skórze, ale z wiekiem mamy go coraz mniej. Wtedy skóra przesusza się i marszczy. Kwas hialuronowy potrafi przyciągnąć kilkadziesiąt razy więcej wody, niż sam waży. Dlatego krem, który go zawiera działa jak nawilżający kompres. Po jego nałożeniu zmarszczki się spłycają, a cera staje się jędrniejsza czyli młodsza. Kremy zawierające kwas hialuronowy są szczególnie polecane dla osób dużo przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych.
♦Witamina C - wykorzystywana jest w kosmetyce już od dawna. Ma to do siebie, że szybko się utlenia. Jej nowoczesne formy są stabilne, a dzięki specjalnym nośnikom docierają do głębszych warstw skóry. Witamina C chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Wspomaga też odnowę włókien kolagenowych, dzięki czemu ujędrnia cerę i wzmacnia ściany naczyń. Po serum z tą substancją sięgnijmy, gdy dużo pracujemy, palimy i mało śpimy. Doda skórze energii i zdrowego blasku.

♦Kwasy złuszczjące - występują w naturze m.in. w owocach i warzywach. Na opakowaniach znajdziemy je pod nazwą AHA lub BHA. Kwasy te rozluźniają wiązania między komórkami skóry i ułatwiają złuszczanie. Dzięki temu dodają twarzy blasku i wygładzają drobne zmarszczki. Do suchej cery dermagolodzy polecają zwykle kosmetyki z kwasem glikolowym, do wrażliwej z mlekowym, a do tłustej z salicylowym.
♦Peptydy - to tak naprawdę krótkie łańcuchy aminokwasów. Zależnie od ich długości mogą niwelować różne defekty skóry. Są peptydy, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu ujędrniają i zapobiegają pogłębianiu się zmarszczek mimicznych. Natomiast inne przenikają do głębszych warstw skóry i te najczęściej spotykamy w kremach i maskach do twarzy.

Hitem w gabinetach kosmetycznych jest masaż twarzy. Dobrze wykonany działa prawie jak lifting! Podobny zabieg można robić co wieczór w domu. Wystarczy głaskać i oklepywać twarz i szyję, kierując się od dołu do góry. Masaż będzie skuteczniejszy, gdy użyjemy specjalnego olejku przeciwzmarszczkowego np. z kwasem hialuronowym, koenzymem Q10 i witaminami. Odrobinę trzeba rozgrzać w dłoniach, a potem rozprowadzić na twarzy. Nowoczesne olejki po chwili ładnie się wchłaniają i zapewniają skórze komfort.

W odmładzaniu trzeba działać kompleksowo. Na początku wskazane są zabiegi regenerujące, które pobudzają skórę do pracy, takie jak pilingi, lasery czy mezoterapia czyli ostrzykiwanie preparatami nawiżającymi i odżywczymi. Trzeba robić je w seriach. Ostatnio bardzo modne są kuracje z użyciem utradźwięków, fal radiowych. Są to zabiegi, które obkurczają włókna kolagenu i pobudzają produkcję nowego, a to ujędrnia. Po tych zabiegach regenerujących następnym krokiem są zabiegi wygładzające zmarszczki. Na linie mimiczne na czole i wokół oczu niezawodny jest botoks. Zmarszczki, które nie są zależne od mimiki, wypełnia się kwasem hialuronowym.

Wszystkie te zabiegi dają świetne efekty, pod warunkiem że są robione z umiarem i przez doświadczonego kosmetologa czy lekarza.

Wiele jednak możemy zdziałać sami, jeśli będziemy dbać o systematyczność. W pielęgnacji cery niezawodne są odpowiednie kosmetyki: do nawilżenia twarzy możemy użyć np. e.l.f. Hydrating Face Primer, 0.47 fl oz. ($8 na Amazon, $11 w Walmart). Kremy z kolagenem są droższe. Godny polecenia jest Elemis Pro-Collagen Marine Cream ($106 na Amazon, $51 w Walmart). Pamiętajmy jednak, że nic tak nie rozjaśni nam twarzy, jak uśmiech oraz zachowanie dystansu do zachodzących w nas zmian związanych z upływem czasu.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!