W zagrożenie nie wszyscy wierzą. Część 3/3

Doktor Bhattacharya twierdzi też, że doktor Fauci mówiąc publicznie o 10-krotnie gorszej od grypy śmiertelności COVID-19 i o milionach spodziewanych zgonów, nie miał żadnych naukowych przesłanek, aby przedstawiać tak czarny scenariusz. Doktor Fauci nie ma miarodajnych danych na ten temat, bo w obecnej sytuacji żaden doktor, ani placówka naukowa w USA, ich nie posiada.

Dopiero masowe testy na obecność przeciwciał w organizmach Amerykanów mogą rozjaśnić obraz sytuacji - dodaje Bhattacharya. W konsekwencji dotkliwą w skutkach decyzję o zamrożeniu amerykańskiej gospodarki podjęto na fałszywych przesłankach, co stanowić może dużo większe zagrożenie dla zdrowia Amerykanów niż COVID-19.

Doktor Bhattacharya podkreśla, że nie chodzi tu o porównywanie wartości ludzkiego życia do utraconych dochodów. W dalszym ciągu chodzi mu o ludzkie życie, zagrożone stresem, depresją i innymi chorobami, wywołanymi przez złą sytuację ekonomiczną obywateli.

Doktor Bhattacharya ma wielu swoich zwolenników. Jednocześnie krytycy wskazują na błąd w jego rozumowaniu. Oblicza on, że śmiertelność przy koronowirusie jest znacznie mniejsza od oficjalnie podawanej - nawet porównywalna ze zwykłą grypą - bo wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo.

Tyle że wirusa zwykłej grypy ma również wiele osób, które nie wykazują objawów albo objawy są na tyle słabe, że nie objęte w statystykach. Śmiertelność oblicza się jako odsetek liczby chorych. I tak samo robi się to w przypadku koronawirusa.

Dla osób, które nie chcą zagłębiać się w obliczenia statystyczne, najważniejszy jest jeszcze jeden argument. Są to ciała zmarłych układane w chłodniach na samochodowych naczepach, ustawionych przed nowojorskimi szpitalami. Kostnice już dawno zostały tam zapełnione.

Przy żadnej epidemii grypy nie było aż takiej sytuacji. A teraz do niej doszło, choć przecież podjęto niezwykle drastyczne kroki, mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Kto ma rację - doktor Bhattacharya czy jego krytycy? Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii w komentarzach poniżej.

Doktor Bhattacharya twierdzi, że decyzję o zamrożeniu amerykańskiej gospodarki podjęto na fałszywych przesłankach.
Krytycy wskazują na błąd w rozumowaniu naukowca.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!