Prezydencka reklama

Prezydent Donald Trump znowu wzbudza kontrowersje. Zupełnie oficjalnie zareklamował bowiem produkty firmy Goya Foods. Zrobił to w dodatku siedząc za swoim prezydenckim biurkiem w Gabinecie Owalnym. Chyba nigdy wcześniej żaden towar nie miał okazji być tak promowanym.

Czytaj także: Studentom z zagranicy grozić będzie deportacja

Donald Trump zrobił sobie zdjęcie z całym szeregiem wyrobów marki Goya Foods, które postawił przed sobą na biurku. Fotografię umieścił na swoim koncie na portalu Instagram. Wcześniej tę samą firmę zareklamowała jego córka, Ivanka Trump. Zrobiła sobie zdjęcie trzymając puszkę z czarną fasolką produkcji Goya Foods.

Prezydent Donald Trump prezentuje produkty firmy Goya Foods w Gabinecie Owalnym.


Skąd takie zainteresowanie prezydenckiej rodziny akurat tą marką? Jej produkty nie należą bynajmniej do luksusowych, można je kupić w Walmart czy innych tanich sklepach. Można przypuszczać, że na stół Trumpów raczej nie trafiają.

Prezydent wsparł markę, wobec której zaczęto nawoływać do bojkotu. Bojkot ma podłoże czysto polityczne, nastąpił po wypowiedzi szefa Goya Foods. Robert Unanue pozwolił sobie stwierdzić, że Ameryka jest "prawdziwie błogosławiona" pod wodzą Donalda Trumpa.

Czytaj także: Nowojorscy policjanci uciekają na emeryturę

Ivanka Trump reklamuje fasolkę Goya.


Można zrozumieć oburzenie prezydenta, że firma jest atakowana za przekonania polityczne jej szefa. Problem polega jednak na tym, że przepisy o nazwie Code of Federal Regulations wyraźnie zabraniają tego, co zrobił Donald Trump. Mówią, że państwowy pracownik "nie może używać, ani pozwalać na używanie jego stanowiska rządowego lub tytułu, lub władzy związanej z jego stanowiskiem państwowym do żyrowania jakiegokolwiek produktu" (ang. to endorse any product).

Prezydent Trump był wielokrotnie oskarżany o wspieranie własnych biznesów, którymi formalnie przestał się zajmować po rozpoczęciu prezydentury. Były to jednak działania pośrednie, jak np. korzystanie z hotelu marki Trump czy zapraszanie zagranicznych gości do swojego klubu golfowego. Zdjęcie z produktami Goya Foods wygląda jednak jak zwykła reklama.

A raczej niezwykła. Bo zdjęć reklamowych w Gabinecie Owalnym jak dotychczas nikt nie robił. Ale Donald Trump jest w wielu sprawach pierwszym. Jedni to chwalą, inni krytykują.

Czytaj także: Zasiłek dla bezrobotnych na ponad rok

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!