Potrzebna pomoc dla lokatorów i posiadaczy domu. Część 2/3 - Posiadacze domu

Wielu Amerykanów postrzega właścicieli domów z mieszkaniami na wynajem jako bogatych ludzi. Wręcz milionerów, którym nie zaszkodzi wielomiesięczny brak dochodu.

Tymczasem dane Census Bureau z 2015 roku pokazują, że prawie połowa lokali do wynajęcia należy do zwykłych, pracujących ludzi, którzy walczą z płaceniem rachunków z miesiąca na miesiąc, tak samo jak ich lokatorzy.

I będą oni mieli teraz taki sam problem ze wszystkimi opłatami za dom. A zakaz wyrzucania lokatorów, którzy nie płacą, zapewne zwiększy grupę, która czynsz przestanie otrzymywać.

Osoby spłacające pożyczkę na dom mogą zwrócić się do banku, któremu są dłużne pieniądze o tzw. forbearance, czyli odroczenie spłat na kilka miesięcy (pisaliśmy już o tym w artykule pt. "Kłopot z opłatami za mieszkanie", który jest dostępny w zakładce "W gazecie/Informacje".

Ale podobnie jak w przypadku lokatorów, którzy przestaną płacić czynsz, przyjdzie moment na zapłacenie całego długu. W ustawie CARES Act, która pozwala na odroczenie spłat niekiedy nawet do 12 miesięcy, nie jest jasno powiedziane, jak brakujące płatności mają być potem uzupełnione.

Teoretycznie mogą być dodane do długu, a ich ściągnięcie przesunięte na koniec spłacania pożyczek (po doliczeniu odsetek). Bank może też zmodyfikować samą pożyczkę, aby miesięczne spłaty były nieco niższe. Ale to już zależy od konkretnego porozumienia z bankiem, a rozwiązania te nie są niczym nowym.

Ponadto spłaty pożyczki są tylko częścią wydatków właściciela domu. Podatki od nieruchomości są w New Jersey najwyższe w kraju i dla wielu osób mogą być porównywalne, albo nawet wyższe, od spłat pożyczki. Dlatego Amerykanie czekają też na odroczenie tych podatków, co musi być przeprowadzone przez władze centralne.

Nawet w przypadku takiego odroczenia, na głowie właściciela domu pozostają jeszcze koszty jego utrzymania. Poważna awaria może oznaczać duży wydatek, który trzeba ponieść natychmiast. Tu żadnego odroczenia nie będzie.

Czytaj dalej:

Potrzebna pomoc dla lokatorów i posiadaczy domu. Część 3/3 - Pożyczkodawcy

Przyjdzie moment na zapłacenie wszystkich odroczonych spłat.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!