Obrazowe przedstawienie różnicy pomiędzy Kanadą i USA

W Stanach Zjednoczonych liczba zakażonych koronawirusem przekroczyła już 4,2 mln (dane z 24 lipca). To zdecydowanie największa liczba wśród wszystkich państw na świecie i stanowi ponad jedną czwartą wszystkich przypadków na Ziemi, których zanotowano 15,8 mln.

Tymczasem granicząca z USA Kanada ma niespełna 113 tysięcy zakażonych. Oczywiście na wynik ten ma wpływ m.in. liczba ludności, która jest tam 9 razy mniejsza niż w USA. Ale odsetek zakażonych w Kanadzie wynosi tylko 0,3%, natomiast w Stanach jest to już 1,3%. Skąd taka różnica w sąsiadujących państwach?

Eksperci nie mają wątpliwości, że problem tkwi w podejściu do zasad higieny w czasie pandemii. Choć obydwa kraje wprowadziły różne restrykcje, w USA są one łagodniejsze, a ponadto bardzo często ignorowane. Wielu Amerykanów do dziś nie wierzy, że koronawirus jest realnym zagrożeniem. Na lekceważenie zasad higieny wpływają też względy ekonomiczne. Ostrzejsze restrykcje utrudniają działania gospodarcze.

Różnicę w podejściu do zagrożenia bardzo dobitnie uchwyciła mieszkanka Quebec. Jako turystka odwiedziła wodospad Niagara, gdzie wykonała bardzo wymowne zdjęcie. Pomysł błyskawicznie podchwycili inni i w internecie pojawiła się cała seria podobnych fotografii.

Aby zobaczyć jedno z nich, kliknij tutaj (otworzy się w nowej zakładce). Zdjęcie pokazuje dwa statki, z których turyści mogą podziwiać Niagarę. Jeden należy do firmy Maid of the Mist, obsługującej klientów po stronie amerykańskiej, a drugi do Hornblower Niagara Cruises, którego statki wypływają z kanadyjskiego brzegu.

Na pierwszym statku widać tłum ludzi, na drugim zaledwie kilkoro. To wynika z przepisów, różnych po obu stronach granicy. Na amerykańskich statkach może znajdować się połowa maksymalnej pojemności łodzi. Na statki kanadyjskie wpuszczanych jest tylko 6 turystów, choć statek może zabierać 700.

Kanadyjski operator twierdzi, że w nietypowej sytuacji stworzona została nietypowa oferta. Turystom zaproponowano kursy określone jako VIP (Very Important Person - bardzo ważna osoba). Oprócz tego, że cały statek jest do dyspozycji zaledwie 6 osób, otrzymują one także posiłek. Cena biletu za wycieczkę wynosi aż 52 dolary, ale firma Hornblower twierdzi, że jest wręcz zaskoczona, jak wielu ma chętnych.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!