Kto dostanie 1200 dolarów? Część 1/3 - Kiedy dostaniemy pieniądze?

Ustawa o pakiecie stymulującym gospodarkę została przyjęta w ubiegłym tygodniu przez Kongres i natychmiast podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa. Pakiet ma kosztować 2 biliony dolarów, które mają być rozdzielone na różne potrzeby. Nie wszystkie szczegóły są jeszcze do końca jasne, ale możemy przedstawić założenia dotyczące bezpośredniej pomocy finansowej dla amerykańskich podatników. Ma ona kosztować 300 miliardów dolarów, które mają być przekazane - jak się potocznie mówi - w postaci czeków. Nie jest to do końca prawda, bo większość ludzi dostanie pieniądze przelewem na ich konto. Czeki zostaną wysłane pocztą tylko do tych osób, z którymi urząd podatkowy IRS nie rozlicza się elektronicznie.

Kiedy dostaniemy pieniądze?

Formalnie rzecz biorąc, ustawa mówi o tym, że pieniądze dla podatników w pakiecie stymulacyjnym są po prostu nowym kredytem podatkowym, z którego można skorzystać przy rocznym rozliczeniu podatków. Dlatego początkowo pojawiły się interpretacje, że nie będzie żadnych przelewów czy czeków, a jedynie zmniejszenie obciążenia podatkowego przy rocznym rozliczeniu i ewentualnie większy zwrot podatkowy.

A że termin rozliczeń przesunięto w tym roku na 15 lipca, dla wielu osób mogło to oznaczać otrzymanie pieniędzy za wiele miesięcy. Na szczęście ostatecznie zdecydowano o przekazaniu pieniędzy jak najszybciej, jako zaliczkę przyznanego kredytu, bez względu na to, czy ktoś się już rozliczył z podatków czy nie.

To jednak wcale nie znaczy, że pieniądze otrzymamy natychmiast. Sekretarz skarbu Steve Mnuchin zapowiedział, że proces ich przekazywania rozpocznie się w połowie kwietnia i ma potrwać trzy tygodnie. Przynajmniej w formie przelewów, bo przesyłanie fizycznych czeków może zająć więcej czasu. Uruchomienie procedury dla 175 milionów podatników nie jest łatwe. W 2008 roku, gdy wybuchł Wielki Kryzys, administracja George'a W. Busha uruchomiła podobny proces wysyłki czeków. Ale zajęło to jej aż 2-3 miesiące, zanim podatnicy zaczęli je otrzymywać.

Czytaj dalej: 

Kto dostanie 1200 dolarów? Część 2/3 - Ile dostaniemy?

Większość ludzi nie dostanie czeku, ale pieniądze przelewem na ich konto.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!