Ile osób nie spłaca pożyczki na dom?

Każdy kryzys ekonomiczny powoduje, że zwiększa się liczba osób zalegających ze spłatami kredytów. Jednak obecny wzrost tej liczby nie da się z niczym porównać. W marcu wynosiła ona 2 miliony. A na koniec kwietnia, już 3,6 miliona właścicieli domów zalegało z płatnościami.

To oznacza, że aż 6,45% wszystkich kredytów na dom nie jest spłacanych. Odsetek ten wzrósł od marca niemal dwukrotnie, zwiększając się o 3,06 punktu procentowego.

Zapewne dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że w New Jersey i w Nowym Jorku odsetek ten zwiększył się jeszcze bardziej - odpowiednio o 5,1 oraz 4,9 punktu procentowego. Tylko w Newadzie wzrost był nieco większy i wyniósł 5,2 punktu.

Na koniec kwietnia, z co najmniej jedną ratą zalegało w Nowym Jorku 9,79%, a w New Jersey 9,36% osób spłacających dom.

Zwiększa się także liczba osób, które zalegają z płatnościami przez dłuższy okres. Brak płatności przez co najmniej 90 dni oceniany jest jako krytyczny. Liczba osób w USA, które wpadły do tej kategorii zwiększyła się w ciągu miesiąca o 14%.

Pozytywną informacją jest to, że ostatnio zwiększyła się liczba osób starających się o nowy kredyt. Zachęca do tego oprocentowanie udzielanych pożyczek, które wciąż oscyluje wokół rekordowo niskich wartości. Najnowsze dane pokazują, że pożyczki na 30 lat udzielane są średnio na 3,24%, a na 15 lat - na 2,70%.

Kupno domu nie jest jednak wcale proste, o czym przeczytasz wkrótce w artykule "Niezwykłe ceny domów".

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!