Dzień Matki!

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Matki, który obchodzony jest przez 97 państw. Polska jest jedynym krajem na świecie, który celebruje to święto 26 maja. Nie jest to bynajmniej niezwykłe, bo łącznie 27 państw ma własną datę na to święto. Na przykład w Norwegii jest to druga niedziela lutego.

Pozostałe państwa też nie są zgodne, kiedy obchodzić Dzień Matki. 9 państw robi to w pierwszą niedzielę maja, w tym m.in. Litwa, Węgry, Rumunia, Hiszpania i Portugalia. Z kolei 13 państw świętuje w ostatnią niedzielę, jak np. Francja i Szwecja.

Aż w 20 krajach matki świętują 8 marca, a więc w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z kolei 19 krajów arabskich obchodzi Dzień Matki w pierwszy dzień wiosny, 21 marca.

Dzień Matki to generalnie święto świeckie. Ale w Wielkiej Brytanii związane jest z Wielkim Postem. Przypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu i nazywane jest Świętem Macierzyństwa. W tym roku obchodzone było 22 marca.

W Polsce, w Dniu Matki składane są życzenia nie tylko rodzonym mamom. Kwiaty dostają też matki chrzestne, a nawet teściowe. Jeżeli od mamy dzieli nas ocean, warto przynajmniej zatelefonować.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!