Czy plaże New Jersey zostaną otwarte?

Początek maja to okres, gdy wybrzeże New Jersey budzi się po zimowym śnie. Właściciele biznesów ulokowanych w nadmorskich miasteczkach oferują już wakacyjną pracę studentom, przyjmują rezerwacje od turystów i robią zakupy uzupełniając zaopatrzenie swoich sklepów i restauracji.

W tym roku jest oczywiście inaczej. Sklepy są wciąż pozamykane, a nieliczne restauracje oferują posiłki tylko na wynos. Pierwsze duże straty będą notowane już na Dzień Matki, gdy tradycyjnie pojawia się więcej klientów. Ale nawet nieoficjalne otwarcie sezonu, czyli długi weekend z okazji Memorial Day na koniec maja, stoi pod znakiem zapytania.

Lokalne władze wciąż rozważają różne scenariusze. W miejscowości Seaside Heights biorą pod uwagę co najmniej trzy: wszystko będzie otwarte, obowiązywać będą różne ograniczenia albo po prostu wszystko będzie zamknięte. Każdy z nich jest na razie równie prawdopodobny.

Czytaj także: Zaczyna się łagodzenie restrykcji

Zarówno burmistrzowie miast, jak i władze stanowe mówią o konieczności koordynacji. Otwarcie plaży w jednym mieście przy zamkniętych sąsiednich spowoduje, że będzie na niej tłok, co zwiększy zagrożenie zakażeniami.

Dotyczy to też zarządzeń stanowych. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo stwierdził niedawno, że liczba hospitalizowanych osób w tym stanie już się zmniejsza. Ale ostrzegł, że jeżeli otworzy plaże, a pozostaną one zamknięte na przykład w Connecticut, to na parkingach pojawi się wiele samochodów z tego stanu. Podobnie, jeżeli nie pozwoli na ich otwarcie, a udostępni je New Jersey, nowojorczycy pojadą nad ocean do New Jersey.

Władze obawiają się też krytyki, jaka spotkała gubernatora Florydy. Ron DeSantis pozwolił na otwieranie plaż, ale służby sanitarne twierdzą, że jest na to za wcześnie. Władze w New Jersey myślą jednak także o aspekcie ekonomicznym. Turystyka na wybrzeżu generuje rocznie 7 miliardów dolarów sprzedaży i tworzy 50 tysięcy miejsc pracy.

Tymczasem już w marcu, w New Jersey pracę straciło 31.800 osób. Gdy rozpoczynała się Wielka Recesja, w listopadzie 2008 roku pracę straciło 21.200 osób.

Czytaj także: 20-procentowe bezrobocie staje się faktem

Niektórzy wierzą, że lato przyniesie odmianę. Niektóre biznesy na wybrzeżu New Jersey przygotowują się na przyjęcie turystów. Podłączają na nowo media - prąd, gaz, telewizję, internet - dokonują napraw, odnawiają wnętrza i fasady biznesów. Będą czekać na pozwolenie władz na otwarcie. A potem na klientów.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!