Czy 1200 dolarów otrzymają nielegalni imigranci? Emeryci mieszkający w Polsce?

Wiele osób otrzymało już otrzymaną pomoc państwa w wysokości 1200 dolarów (lub mniej, przy zarobkach przekraczających 75 tysięcy dolarów w przypadku pojedynczego podatnika i 150 tysięcy, gdy małżeństwo rozlicza się razem). Wciąż jest jednak wiele wątpliwości, kto na taką pomoc może liczyć.

Jeden z Czytelników zadał w komentarzach dwukrotnie pytanie, na które najwyraźniej nie znalazł jeszcze odpowiedzi. Przekazujemy więc poniżej to, co udało się nam znaleźć na ten temat, jak również kilka innych informacji, mogących zainteresować m.in. osoby mieszkające poza granicami USA.

Ustawa o pakiecie stymulacyjnym nie przewidziała pomocy dla osób nie posiadających numeru Social Security. Zgodnie z jej zapisami, na 1200 dolarów nie mogą liczyć osoby, które nie są legalnymi rezydentami Stanów Zjednoczonych. Muszą posiadać numer Social Security i nie mogą być przez nikogo wpisani do rozliczenia podatkowego jako osoby na ich utrzymaniu.

To prawdopodobnie oznacza, że pan Krzysztof nie otrzyma również po 500 dolarów na trójkę dzieci, nawet jeżeli mają one obywatelstwo USA. Po 500 dolarów na każde dziecko do 17. roku życia otrzymują bowiem rodzice, którzy kwalifikują się do otrzymania pomocy.

Czytaj także: Sprawdź, czy IRS wysłał ci już 1200 dolarów

Tę sytuację chciało zmienić troje demokratycznych kongresmanów: Lou Correa i Judy Chu z Kalifornii oraz Raúl Grijalva z Arizony. Już 3 kwietnia przedstawili oni ustawę o nazwie No Taxpayer Left Behind Act. Zapisano w niej poprawkę do oryginalnej ustawy o pakiecie stymulacyjnym, aby pomoc w kwocie do 1200 dolarów otrzymywały również osoby, które rozliczają podatki na numer Individual Taxpayer Identification Number (ITIN).

Ustawa na razie nie została jednak przyjęta przez Kongres, chociaż jej współsponsorami zostało prawie 50 kongresmanów, a demokraci mają w Izbie Reprezentantów większość. Na razie nie wiadomo, jakie bedą dalsze losy tej ustawy.

Pieniądze powinni natomiast otrzymać obywatele USA mieszkający na stałe poza granicami Stanów Zjednoczonych. Osoby otrzymujące świadczenia z Social Security kwalifikują się do pomocy w wysokości do 1200 dolarów i nie przeszkadza w tym fakt, że mieszkają np. w Polsce. Potwierdził to Dan Adcock, dyrektor ds. relacji rządowych z National Committee to Preserve Social Security and Medicare. Stwierdził, że zdecydowana większość beneficjentów otrzymuje świadczenia Social Security elektronicznym przelewem i pomoc otrzymają w ten sam sposób.

Pieniądze dostaną też osoby pobierające Worker's Compensation. Ustawa stymulacyjna nie wprowadza bowiem ograniczeń, skąd pochodzą dochody podatnika. Nakłada jedynie limity kwotowe (wspomniane 75 tysięcy i 150 tysięcy dolarów).

Podobnie, do 1200 dolarów mają otrzymać osoby pobierające świadczenia ze względu na niepełnosprawność (disability). Wszystkich jednak obowiązuje zastrzeżenie, że nie mogą być wpisywani do rozliczenia podatkowego przez kogoś innego jako osoby na ich utrzymaniu. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest np. na utrzymaniu członka rodziny, który zaznacza ją jako dependant na rozliczeniu podatkowym, to taka osoba nie otrzyma żadnych pieniędzy z pakietu stymulacyjnego.

Czytaj także: Wstrzymanie wydawania zielonych kart

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!