Uwaga na szczury!

Od wielu tygodni mówi się, że pandemia zmieniła praktycznie wszystko, ale wciąż pojawiają się nowe zjawiska, których nikt wcześniej nie przewidywał. Chociaż są bardzo logiczną konsekwencją innych działań. Na przykład masowe pozamykanie restauracji pozostawiło głodnymi nie tylko tych, którzy zwykle nie gotowali w domu. Głodują też - i to dosłownie - szczury.

Szczury w miastach bardzo często żywią się resztkami jedzenia znalezionymi w śmieciach. A takich resztek najwięcej jest przy restauracjach, które wyrzucają duże ilości jedzenia - niedojedzonego przez gości lub przygotowanego w nadmiarze. Teraz tego brakuje, bo nawet jeżeli restauracja jest otwarta, goście biorą posiłki na wynos.

Szczury poszukują więc nowych miejsc, gdzie mogą znaleźć pożywienie. Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom ostrzega, że zwierzęta te przenoszą różne choroby, m.in. salmonellę. Zaleca więc szczególną ochronę domów przed szczurami w obecnym okresie. Należy uszczelnić ewentualne miejsca wejścia szczurów do domu, a przede wszystkim zadbać, aby nic ich do nas nie wabiło. Należy szczelnie zamykać śmiecie w koszach z pokrywami, nie zostawiać jedzenia dla psów czy kotów na zewnątrz, a nawet zwrócić uwagę na warzywa w przydomowym ogródku.

Największy problem jest w wielkich miastach, gdzie szczury żywią się głównie odpadkami przy punktach z jedzeniem. W internecie pojawiły się nagrania tych gryzoni biegających w dużych ilościach po ulicach Nowego Jorku czy Nowego Orleanu.

Zobacz szczury biegające po ulicach Nowego Orleanu tutaj.

Na Szóstej Alei nagrano na wideo prawdziwy atak całego stada na wystawione śmiecie. Władze miasta obiecały podjęcie dodatkowych kroków w celu łapania i zabijania szczurów.

Zobacz 3-minutowy reportaż o szczurach w Nowym Jorku tutaj.

Oczywiście widok szczura na Manhattanie nigdy nie był czymś rzadkim. Obecnie jednak, zwierzęta te stały się bardzo agresywne. Do tego stopnia, że obserwuje się przypadki kanibalizmu i dzieciobójstwa. Bobby Corrigan, naukowiec zajmujący się problemem szczurów w miastach, powiedział o tym gazecie "The Washington Post".

Otrzymał on fotografię z nowojorskiej dzielnicy Queens. Na jej podstawie stwierdził, że zdesperowane i wygłodniałe szczury z jednego gniazda rzuciły się na siebie wzajemnie. Fotografia pokazuje, że po walce zostały tylko duże ilości kończyn zjedzonych zwierząt.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!