IRS wysyła już pieniądze

Amerykanie zaczęli już otrzymywać pierwsze płatności w ramach pakietu stymulacyjnego. Są to osoby, które rozliczają się z podatków drogą elektroniczną. Dzięki temu urząd podatkowy Internal Revenue Service ma ich numer konta bankowego i może przesłać 1200 dolarów lub inną kwotę, do której kwalifikuje się podatnik.

Pieniądze są przekazywane nie tylko podatnikom, ale także osobom, które nie muszą rozliczać się z podatków i otrzymują pieniądze z Social Security. Są to wszyscy, którzy dostają formę SSA-1099 lub RB-1099.

Organizacja The Tax Foundation ocenia, że pieniądze otrzyma 93,6% podatników. Trafią one do około 140 milionów gospodarstw domowych. Według organizacji, do jednego gospodarstwa trafi pomoc w wysokości średnio 1523 dolary.

Przesłanie pieniędzy drogą elektroniczną jest najprostsze. Osoby, które nie rozliczały się elektronicznie, będą musiały poczekać na czek wysłany pocztą. W pierwszej kolejności, IRS będzie je wysyłał do osób najmniej zarabiających. Oto kalendarz przesyłania czeków, według zarobków podatnika:

do 10 tys. dolarów - 24 kwietnia

do 20 tys. dolarów - 1 maja

do 40 tys. dolarów - 15 maja

Później wysyłane będą czeki stopniowo do osób zarabiających coraz więcej. Co tydzień IRS ma ich wysyłać po 5 milionów. Na końcu otrzymywać je będą osoby, zarabiające ponad 75 tysięcy dolarów rocznie. Kwota 1200 dolarów będzie dla nich redukowana, aż do zera w przypadku zarobków ponad 99 tysięcy dolarów (dla małżeństw kwoty te są dwukrotnie wyższe). Grupa ta dostanie czeki dopiero 4 września.

Jeszcze później, bo 11 września będą rozsyłane czeki do osób, o których IRS nie miało żadnych informacji - ani z rozliczeń podatkowych, ani z Social Security. Osoby te mogą wejść na stronę internetową IRS, aby przy pomocy darmowego tam narzędzia TurboTax wypełnić najprostszy formularz rozliczenia podatkowego. TurboTax pomoże też ustalić, czy dana osoba kwalifikuje się do otrzymania pomocy w ramach pakietu stymulacyjnego.

Na stronie IRS - irs.gov - ma pojawić się także narzędzie do śledzenia statusu pieniędzy przeznaczonych dla nas. Urząd zapowiedział, że uruchomi je 17 kwietnia. Na stronie głównej IRS, jest sekcja o nazwie "Get Info on Economic Impact Payments". Jest w niej już pozycja "Get My Payment", która ma zacząć działać właśnie 17 kwietnia.

Sekcja "Get Info on Economic Impact Payments" - https://www.irs.gov/coronavirus/economic-impact-payments - zwiera także inne informacje dotyczące pomocy z pakietu stymulacyjnego. Jest tam wytłumaczone, jak przekazać urzędowi informacje o swoim koncie, jak zmienić adres, pod którym czekamy na czek, jak upewnić się, że otrzymamy pieniądze, jeżeli nie wypełniamy form rozliczania się z podatków.

Osób, które nie muszą wypełniać takich form, jest w USA około 10 milionów.

Do jednego gospodarstwa trafi pomoc w wysokości średnio 1523 dolary.
Funkcja "Get My Payment" ma zacząć działać 17 kwietnia.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!