Bilion dolarów na infrastrukturę

Po miesiącach debat i sporów, amerykański Kongres przyjął pakiet ustaw, które przeznaczają na infrastrukturę w całym kraju 1 bilion dolarów. Głosowanie odbyło się 5 listopada i zakończyło wynikiem 228-206. Wraz z większością demokratów zagłosowało 13 kongresmanów republikańskich. Natomiast 6 demokratycznych ustawodawców, uznawanych za najbardziej skrajnie lewicowych, głosowało przeciw pakietowi.

Pakiet infrastrukturalny miał być głosowany razem z jeszcze większym pakietem socjalnym, obejmującym wydatki rzędu 1,75 biliona dolarów. Grupa umiarkowanych demokratów zażądała jednak w ostatniej chwili przeliczenia kosztów przez niezależne od jakiejkolwiek partii Kongresowe Biuro Budżetowe. To oznacza opóźnienie, ale pakiet ma być głosowany jeszcze przed Świętem Dziękczynienia.

Pakiet socjalny, znany pod nazwą Build Back Better Act, zawierał pierwotnie wydatki 3,5 biliona dolarów. Umiarkowane skrzydło w Partii Demokratycznej wymusiło jednak ograniczenie pakietu - opisanego na 2100 stronach - o połowę. Republikanie w dalszym ciągu uznają go za zbyt drogi i uderzający w gospodarkę.

W ograniczonej formie pakiet socjalny ma zapewniać wsparcie w opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego, kosztach wychowywania dzieci i opieki nad osobami starszymi. W pakiecie znalazły się też pozwolenia na pracę dla milionów imigrantów oraz sprawy związane z ochroną klimatu. Ma to być m.in. 555 miliardów w ulgach podatkowych na rzecz czystej energii i samochodów elektrycznych.

Drogi w USA są w coraz gorszym stanie. Nie wystarczy już tylko postawienie słupka ostrzegawczego - trzeba je naprawić.


Pakiet socjalny, nawet jeżeli zostanie przyjęty w Kongresie, odesłany zostanie jeszcze do Senatu. A tam czekają go z pewnością ponowne spory. Natomiast pakiet infrastrukturalny został już w Senacie przyjęty w sierpniu br. Wynik głosowania wynosił wówczas 69-30. Dzięki temu pakiet ustaw mógł być od razu przekazany prezydentowi do podpisania.

1 bilion dolarów ma być wydany w ciągu pięciu lat. Oto najważniejsze przewidziane inwestycje w amerykańską infrstrukturę:

♦110 miliardów dolarów na remont dróg, mostów i wiaduktów. Biały Dom ocenia, że 173 tysiące mil głównych dróg i 45 tysięcy mostów i wiaduktów wymaga naprawy.
♦39 mld na transport publiczny, jego rozszerzenie i zapewnienie dostępu dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na zakup autobusów o zerowej lub minimalnej emisji spalin. Departament Transportu ocenia, że naprawy wymagają 24 tysiące autobusów, 5 tysięcy wagonów oraz 200 stacji.

♦66 mld ma niezależnie otrzymać Amtrak. Podróż koleją ma być usprawniona w 457-milowym tzw. Korytarzu Północno-Wschodnim.
♦7,5 mld zostanie przeznaczone na budowę stacji ładujących dla samochodów elektrycznych. Kolejne 5 mld pozwoli na zakup autobusów elektrycznych i hybrydowych, które mają zastąpić obecne pojazdy z silnikiem diesla.
♦65 mld ma poprawić dostęp do szerokopasmowego internetu na terenach wiejskich oraz wśród rodzin o najniższych zarobkach.

♦65 mld ma zapobiec poważnym awariom systemu energetycznego. Pieniądze będą wydane na wzmocnienie infrastruktury sieci energetycznych i zwiększenie ich niezawodności.
♦25 mld otrzymają lotniska na remonty pasów startowych, terminali i unowocześnienie kontroli lotów.
♦55 mld zostanie wydane na projekty wodne i kanalizacyjne. Wymieniane mają być stare rury zawierające ołów i eliminowane szkodliwe substancje chemiczne zanieczyszczające wodę.

Projekty mają być częściowo sfinansowane z pieniędzy, które pozostały po programach wprowadzonych w czasie epidemii. Około 210 miliardów dolarów pozostało z programów pomocowych, które nie zostały wykorzystane. Natomiast 53 miliardy zostały w funduszach zabezpieczonych na dodatki do zasiłków. Pieniądze nie zostały wykorzystane, gdyż część stanów zablokowało rozszerzone zasiłki nieco wcześniej niż zaplanował to rząd federalny.

Wydanie biliona dolarów ma nie tylko poprawić infrastrukturę. Według szacunków administracji Białego Domu, tworzone będą 2 miliony miejsc pracy rocznie przez całą następną dekadę. Gigantyczny projekt remontów i budowy infastruktury porównywany jest do budowy w latach 1863-69 historycznej linii kolejowej łączącej obydwa wybrzeża Stanów Zjednoczonych oraz do budowy sieci międzystanowych autostrad - w 1956 roku przeznaczono na budowę 41 tysięcy mil dróg kwotę 25 miliardów dolarów, co w dzisiejszych pieniądzach oznaczałoby 254 miliardy.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!